omdat zij waren van joodse stam 49 een aantal vroegere stadgenoten bij de „Barnevelders" onder te brengen: de fa milie Weijl, de familie Izaak Boasson en de familie Wiener die Middelburg lang voor 1940 verlaten had. „de Schaffelaar" werd een broeikas van spanningen. Presser^ schrijft: „Er waren diverse dans. Er waren ouderen en jonge ren, die soms botsten. Géén spanning tussen geld en intellect, aldus een zegs man. Het is mogelijk. Een spanning tussen geldadel en intellectuele adel, aldus een zegsvrouw. Het is mogelijk; zij liet daar onmiddellijk op volgen: op buitenstaan ders moet het de indruk gemaakt hebben van een krankzinnigengesticht. Ook dat is mogelijk. Er was nog al wat snobisme. Er was een Zeeuwse kliek. Er was een kliek je) alcoholdrinkers.Er zal ten naaste bij dezelfde ondragelijke sfeer geheerst heb ben als wij aantroffen in de internerings kampen voor Joodse emigranten te Sluis in het winterhalfjaar 1939-1940. Driekwart jaar leefden de beschermelin gen van Frederiks en Van Dam in hun Bar- neveltse enclaves, toen vonden de macht hebbers het welletjes. Op 29 september 1943 werden de Nederlandse Verdienst- juden overgebracht naar Westerbork, waar zij legering vonden in barak 85, be schreven als „een vuile beestenstal om van te kotsen". Tweeëntwintig meest jonge mensen hadden kans gezien tij dens het transport te vluchten. De overi gen werden later afgevoerd naar There- siënstadt. Zij kwamen terecht in het At- tersghetto, het bejaardenkamp dat zich in zoverre van andere kampen onderscheid de dat het geen gaskamer had. zeventig Joodse Zeeuwen. Daaronder zijn niet begrepen degenen die, hoewel gebo ren en getogen in onze provincie, in 1940 elders hun woonplaats hadden. Van de vooroorlogse Joodse populatie in Zeeland bleven vermoedelijk vijfentwintig mensen gespaard. De kerkklok in het Noordbevelandse Colijnsplaat, plaatsver vanger van de door de Duitsers geroofde, herinnert aan de geslaagde onderduikpe riode van een Middelburgse Joodse fami lie. 1Dr. J. Presser t.a.p., eerste deel, pag. 442. Op de Nederlands-Israëlitische begraaf plaats te Middelburg is een gedenkteken opgericht voor de Joden van Zeeland die slachtoffer werden van het naziregime: een strakke zuil, bekroond door de Da vidsster, geflankeerd door twee plaquet tes, waarop links in het Nederlands, rechts in het Hebreeuws de volgende tekst te lezen is: Ter nagedachtenis van hen, wier namen hier zijn vermeld, de Joden van Zeeland, kinderen van ons volk, die in de jaren 1940-1945 door de vijand meedogenloos weggerukt en om gebracht werden, omdat zij waren van Joodse stam. Mogen hun zielen rusten in des A/machtigen schaduw.De linker- en de rechtervleugel van het bescheiden mo nument vermelden de namen van tweeën-

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 17