eilander zonder voetstuk 54 GELOOF IN DE LETTERKAST SCHETS VAN HET LAGER ONDERWIJS OMSTREEKS l8j6 L.W. DE BREE Met zijn kenmerkende bescheidenheid noemt hij ook dit boek een opstel. Details Een week voor zijn overlijden begon hij met mij een gesprek over de kunst van schrijven. „Weet je hoe Elsschot schreef?", vroeg hij. Weglaten, schrap pen, weglaten. Het illustreren van een werk vond hij in zijn hart toch een getuige nis van armoede. Men moest zo schrij ven dat men geen prenten nodig had. „Kijk naar Unger als die een huis be schrijft met al de onderdelen dan zie je dat voor je". Op de wijze van Unger beschrijft hij in het eerste artikel van de eerste jaar gang van het Zeeuws tijdschrift over Vlaamse invloeden op Zeeland vóór de Munsterse vrede", het huis In de Steen- rotse te Middelburg. „Het gebouw viel op door de bijzondere rijkdom van details: de uitstekend bewerkte vrouwenfiguren in de zwikken van het deurpoortje en de ge beeldhouwde friezen met bas-reliefs: het middelste relief boven de ramen der verdieping beeldde de geschiedenis van Mozes en de rotssteen in Horeb uit. De verdeling van de gevel door smalle verti cale stijlen vindt men terug in menige ge vel van Brugge en in de gildehuizen van Brussel en Antwerpen, die, fortuinlijker dan de Middelburgse Steenrots, de barba rij van de laatste oorlog overleefden". (1950). Zeeuw Op onze reizen door Zeeland voor Het Prentenboek samen met fotograaf Cor Kotvis beleefde hij wat hij voor een deel in Leer mij ze kennen zal beschrijven. Hoe waardeerde hij een goed gelaat, de natuur en menig Zeeuw in onafhankelijke vrije staat. Behalve een grote verering voor Elsschot, koesterde hij vooral in zijn jonge jaren bewondering voor de directe verzen van Greshoff. Bij het Prentenboek was wel het beeld essentieel. Het beste prentenboek vonden wij dat over St. An na ter Muiden, iets minder dat over Re- tranchement. Het is niet toevallig dat het hier om westelijk Zeeuws-Vlaanderen ging waar hij ieder plekje kende (na de oorlog werd hij leraar in Gostburg). De Bree no teerde: Op de markt van Sint Anna is al les oud en voormalig: het gemeentehuis en de pastorie, het schoolhuis en de bur gemeesterswoning. En de stadspomp die van 1789 dateert. Hij geeft sinds lang geen water meer". Soberder kan het niet. Op de toren keek hij naar de Belgische plaat sen. „Dag Westkapelle! Heeft de bakker nog een vers vloerbrood voor De Bree, zo'n onovertroffen Vlaams boerenbrood?" Romans Het zou mij niet verbazen als zijn romans, die van 1956 af gaan verschijnen, de lezers nog nader tot de geschiedenis hebben ge bracht dan zijn strikt historische werk. Al deze boeken zijn geschiedkundig zeer goed gefundeerd tot in details of hij nu het werk van de arts Coronel behandelt in Vechten tegen de bierkaai, of de levens wijze van burgemeester Paspoort van Grijpskerke in Papieren zolder, van jhr. Versluys in Jacob Moens, van de socialist J. K. van der Veer in Steen in de vijver. Misschien heeft hij nooit beter het karak ter van een Walcherenaar geschetst dan in Pleidooi voor Polderman waar hij de

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 22