BOUMAN EN ZEELAND 1902-1977 M. C. Ver burg 62 Bi] het overlijden van prof. dr. P. J. Bouman past een herdenken in het Zeeuws Tijdschrift om vele redenen. Hij was van 1926 tot 1944 leraar aan de Rijks-H.B.S. in Middelburg, betrokken bij het maatschappelijk gebeuren in verschillende sectoren, auteur van de hogelijk gewaardeerde geschiedenis van de Zeeuwse landbouw en de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, schreef in Kortgene enkele van zijn tot in verre landen bekende boeken en onderhield in onze provincie enkele diepe vriendschappen. zekere primitiviteit wordt toegeschreven. Oordeel, vooroordeel, in stand gehouden door onkunde; minachting uitgesproken door grote-stadsbewoners, verstrikt in hun soms zielloze woonmiiieu dat zij maar al te dikwijls als maatstaf voor verschil lende bestaansmogelijkheden hebben ge kozen. In Voor en na de zondvloed (1970), waarin Bouman het tijdsgebeuren anno teert met zijn eigen ervaringen en menin gen schrijft hij het volgende: ,,Een voor recht mijn eerste werkkring in Middelburg, in die prachtige oude stad, te hebben ge vonden. Een vreugde een agrarische pro vincie te leren kennen, het eigene van het gebied door waarneming te benaderen, zo geheel anders dan uit boeken viel op te diepen. Walcheren was in de jaren vóór 1940 een klein paradijs. Middelburg lag op een verhoging tussen een krans van bui tenplaatsen, middelpunt van bochtige we gen... glorieus om er van de hoge duin rand tussen Dishoek en Zoute/ande op neer te zien. In de verte het profiel van Vee re met zijn massieve kerk, geflankeerd door een rank stadhuistorentje. De bevol king even gevarieerd als de eilanden, ieder met een eigen streekkarakter. Mijn werk later voor de Zeeuwse Landbouw-Maat- schappij, een breed-opgezette geschiede nis van deze vereniging en van de Zeeuw se landbouw, bracht mij in alle delen van de provincie met boeren en landarbeiders in aanraking. Naast toenemend begrip voor het wel en wee van het agrarisch bedrijf, koesterde ik respect voor de be woners van het eilandengebied en van het aangrenzende Zeeuws- Vlaanderen. Hoeveelstijl" vertoonden de regionale samenlevingen waarmee ik mij vertrouwd maakte! Een kostelijke ervaring om los te raken van het stedelijk meerderwaardig heidsgevoel dat in Nederland hardnekkig voortleeft Taai handhaaft zich de tradi tie om het zwaartepunt van de vader landse geschiedenis in het westelijk ste dengebied te zien, onder miskenning meestal van het feit dat landbouw en vee teelt eeuwenlang de belangrijkste bron van inkomsten bleven, zo goed als zij een groot gedeelte van ons volksbestaan - naast de zeevaart - zin en inhoud gaven. Gen enkele historische visie, hoe eenzijdig ook, rechtvaardigt de neiging van veel stedelingen om zich als de bij uitstek be schaafde bevolkingsgroep te beschou wen, ver verheven boven de boeren" [lees plattelandsbevolkingaan wie een

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 30