omdat zij waren van joodse stam 37 Over de omvang van de Joodse groepe ringen in Zeeland kort voor de tweede wereldoorlog zijn mij geen exacte gege vens bekend. Een Middelburgse politie functionaris stelde in juni 1940 een lijst op van aldaar woonachtige Israëlieten van Nederlandsche nationaliteit". Op die lijst komen de namen en adressen voor van 55 Joodse stadgenoten. Drie namen werden doorgestreept en ondergebracht op een aparte staat Israëlieten van Buitenland- sche nationaliteit". Zij omvatte zes perso nen, waarvan er één, een bejaarde Bel gische, te Middelburg was geboren en hier ook altijd had gewoond. De lijst is mogelijk samengesteld in opdracht van Zeelands eerste Beauftragte, dr. Linde. Medio juni 1940 toonden de Duitse autori teiten overigens nauwelijks aandacht voor „het Joodse probleem" in Nederland; eerder ontkenden zij op dat tijdstip het be staan van een Joods vraagstuk in ons land. Grote belangstelling hadden zij daar entegen voor Joodse vluchtelingen van Duitse nationaliteit en ook van deze categorie stonden er vier, apart gerubri ceerd, op de sinistere lijst. Welgeteld be De synagoge te Middelburg, exterieurtekening vatte het duistere stuk de belangrijkste personalia van 62 Joodse medeburgers. Hun werkelijk aantal moet iets groter ge weest zijn. Een latere Middelburgse lijst, waarschijnlijk in opdracht van de Sicher- heitspo/izei samengesteld, verstrekt ge gevens aangaande 73 personen. Presser 1 telde per 1 oktober 1941 voor Middelburg 72 Joodse burgers. Zijn manier van tellen is evenwel een zeer ongebruikelijke: in grimmige bewogenheid rekent hij „half- joden" en „kwartjoden" als halve en kwart zielen. Zo telden in vroeger eeuwen de slavenhandelaren hun „kroesvee": de slaven werden tot hele en halve werk krachten herleid. Ten gerieve van de bezetter maakte de Rijksinspectie van de bevolkingsregisters in 1941 een Statistiek der bevolking van joodschen bloede in Nederland"^Jo den, „halfjoden" en „kwartjoden" wer den in dit werkstuk respectievelijk in de rubrieken J, G I en G II ondergebracht (de G voor gemengd bloed). Volgens deze statistiek woonden per 1 oktober 1941 in Middelburg 54 J's, 23 G I's en 26 G U's, te zamen 103 mensen die Presser met de schijn van cynisme tot 72 Joden reduceer de. In Vlissingen telde de Rijksinspectie voor noemd 37 Joden en 12 zogenaamde half joden categorie G I voor Zierikzee waren de aantallen 25 en 2, voor Ter- neuzen 13 en 3. Koudekerke stond geno teerd voor 11 „voljoden" en 4 „halfjo den"; deze mensen waren ongetwijfeld met hun „arische" medeburgers uit Vlis singen gevlucht om beschietingen en bombardementen te ontlopen. Voor Goes stonden 9 „vol"- en 4 „half joden" te boek, voor Sint-Laurens 8 „vol joden", ook weer mensen die de stad in dit geval Middelburg in verband met het oorlogsgebeuren verlaten hadden. Veere telde 4 „voljoden", Hulst 2 „vor en 4 „halfjoden". Voor Oost- en West- Souburg waren de aantallen 1 en 7, voor Heinkenszand 1 en 2, voor Axel 1 en 1. Er woonde een Jood in Haamstede, in Kruiningen, in het Walcherse Seroos- kerke; er woonde een „halfjood" te Sas van Gent, in Sint-Maartensdijk, in IJzen- dijke en in Zoutelande. De statistiek van de Rijksinspectie kwam voor de provincie Zeeland op een totaal van 170 „vol"- en 67 „halfjoden". De „kwartjoden" rubriek G II zijn hier buiten beschouwing gebleven omdat deze groep niet aan vervolging heeft blootge staan. Tijdens de opmars van de SS-troepen in Zeeland probeerde een onbekend aantal Joodse Zeeuwen uit Walcheren naar Zeeuwsch-Vlaanderen en zo mogelijk naar Frankrijk, Engeland te ontkomen. Maurits Jesaijes uit Middelburg verdween spoorloos, zijn niet-Joodse vrouw en hun tweejarig dochtertje achterlatend; dus doende meende hij zijn kind de beste 1) Dr. J. Presser: Ondergang. De vervolging en verdelging van het Nederlandse Joden dom 1940-1945. Eerste deel pag. 415. 's-Gravenhage 1965. 2) Statistiek der bevolking van joodschen bloede in Nederland. Samengesteld door de Rijksinspectie van de bevolkingsregisters aan de hand van de formulieren van aan melding ingevolge Verordening no. 6/1 941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. 's-Gravenhage 1942.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 5