TIJD SCHRIFT Romantiek Toekomst Rekenen Kees Cijsouw 91 Hef recreatiewezen draait op volle toeren, het is weer hoogseizoen in Zeeland. Bij men sen, wier taak het is ontwikkelingen in goede banen te leiden, kan men alom een groot fronsen waarnemen a/s zij spreken overde recreatiedruk" op deze en gene kuststrook in dit gebied. Het wordt vol, te vol, vinden ze, ontwikkelingen moeten worden afgerond en afgebouwd, niet meer de vraag van de va kantieganger, maar de opnamecapaciteit" van een streek moet bepalend zijn voor het antwoord op de vraag of er hier en daar nog iets voor de vakantieganger kan worden ge daan. Kalmpjes aangeen onherstelbare din gen meer doen, is de trend in de recreatie. Een woord ter bemoediging voor de beroeps regelaars en allen die vrezen dat de toerist een nog drukker Zeeland morrend de rug toekeert, lijkt ons niet overbodig. Nog nét voor het hoofdseizoen losbarstte, kregen wij een lifter in de auto die meldde voor het eerst op bezoek te zijn in Zeeland. Op Walcheren verbleef hij, in een van de kustdorpen. Hij had het zeer naar de zin en schatte het dorp zijner verpozing en zijn in woners hoog in. ,,Een vriendelijke omgevingsprak hij, "vriendelijke mensen en nog helemaal niet vercommercia/iseerd. Vercommercialiseerd - hij sprak het feilloos uit en had trouwens toch de dictie van een aanstaand werknemer in het onderwijs. Leuke mensen," zei hij nog erg roman tisch allemaal. Nu kennen wij de Wa/cherse dorpen langs de kust een beetje - maar wij knikten instem mend. Want wie zijn wij, dat wij een mooi beeld zouden verstoren, dat iemand van Zee land Vakantieland heeft. Niet vercommercialiseerd en romantisch - je hoort het niet meer zo vaak als de meest ken merkende karaktertrekken van dit gebied. Maar a/s Wa/cherse, met het recreatiewezen samenhangende autochtonen hun gasten mild en met gepast gebruik van de streektaal blijven toespreken, blijft er hoop. Dat dialect - dat wordt nog goud waard. \jan de recreatie naar de gemeente Sint- Phi/ips/and is een tamelijk grote stap. De ab solute meederheid van de staatkundig gere formeerde partij (SGP) vier van de zeven zetels en beide wethouders doet er alles aan om voor de verdere toekomst veilig te stellen dat Sint het enige gebied in vol Zee land is waar nog jachthavens, campings en bungalowterreinen voor het toerisme kun nen worden aangelegd. Ze worden nu, als het maar enigszins moge lijk is, door de meerderheid van de raad ge weerd. Voor de toekomst is er dus ruimte. Sterker nog - niet alleen mensen van elders die een paar weken verpozing in het Flipland- se willen zoeken, moet men niet, óók men sen van buiten die vast in Sint-Phi/ips/and willen komen wonen, probeert men buiten het dorp te houden. Geldleningen voor wo ningbouw worden alleen gegarandeerd door de gemeente a/s de bouwer al inwoner is of vroeger op het dorp heeft gewoond. Bouw grond aan vreemdelingen wordt niet meer verkocht en het huurbeleid wordt beperkt. De SGP wil voorkomen dat het karakter van de gemeente wordt aangetast door mensen, die er een andere levensbeschouwing op na houden. Zo is Sint-Phi/ips/and de afgelopen drie jaar geworden tot het Rotterdam van Zeeland, maar dan in het rechtse. De verkiezingen voor de tweede kamer lever den eind mei in Sint-Phi/ips/and op, dat de SGP de absolute meerderheid in stemmental kwijt raakte: 44,5 procent van de kiezers bracht op deze groepering zijn stem uit. Volgend jaar zijn de verkiezingen voor de ge meenteraden. Dat wordt voor de SGP in Sint-Phi/ips/and nog een druk jaartje om te regelen wat er naar haar overtuiging geregeld dient te wor den. En a/s het stemmental in Flipland een vinger wijzing is naar wat de toekomst brengt, zal in de volgende zittingsperiode een nieuwe meerderheid in de raad alle zeilen moeten bijzetten om in die komende vier jaar terug te draaien wat men de afgelopen periode heeft moeten slikken. En als daarna de SGP weer de meerderheid haalt. De tweede kamerverkiezingen brachten enige rekenwonders op de redactie van de PZC ertoe na te gaan hoe de zetelverdeling zou zijn a/s de Zeeuwse stemmen niet lande lijk waren opgeteld voor de bemanning van de tweede kamer, maar zouden hebben ge diend om de samenstelling van de staten van Zeeland voor de nieuwe periode duidelijk te maken. De Partij van de Arbeid zou drie zetels heb ben gewonnen en de grootste fractie zijn ge worden, van 14 naar 17 statenzete/s. Het CDA zou zijn vijftien zetels hebben gehand haafd, de SGP zou één zetel verlies hebben geleden en met vier man terug zijn gekomen, de VVD zou met negen inp/aats van met acht man in de staten komen en D'66 nu niet vertegenwoordigd zou, net a/s in de vorige periode, twee zetels hebben gehaald. Ter wille van de volledigheid: de PPR (nu 3 stuks), het GPV 1 man) en de Boerenpartij (ook één man) zouden niet terug zijn geko men. De PZC—redactie legde dat resultaat voor aan een aantal provinciale politici om hun re actie te horen. Zo opgewekt als voor de vijf entwintigste mei hun voorspellingen over de verkiezingsuitslag waren geweest, zo blij moedig waren althans van de grootste partijen ook de commentaren. CD A-woordvoerder H. Eversdijk toonde zich "landelijk niet ontevreden" en voegde er aan toe, dat het CDA bij statenverkiezingen altijd betere resultaten haalt. En bij de PvdA sig naleerde W. Don, dat die partij in 1945 nog slechts 11 zetels had in de staten en nu op 17 komt. ,,Dat is toch wel een aardver schuiving, sprak hij. Dat blijft voor ons het mooiste aan politici: ze staan bol van de positieve punten als het over hun groepering gaat.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 23