jacob cats 1 577-1977 93 Herwaardering Het is Kalff geweest die in zijn monografie over Cats van 1901 een beeld van waarde ring, verg(r)uizing en gedeeltelijk herwaar dering van Cats heeft gegeven. Kalff geeft weer wat men in de 17e eeuw en nog lang daarna zo in Cats bewonderde: zijn ge leerdheid, zijn kennis van mensen en din gen en toestanden, zijn vroomheid, de harmonie tussen zijn leven en zijn leer. Wat men sinds de vorige eeuw in hem misprees was juist zijn zedemeesterschap en dat goed samengaan van een succes volle carrière, zijn vele geld verdienen, en een niet minder succesvol dichterschap. Bij hem geen dubbelvoudigheid zoals Guido Gezelle schreef op de vooravond van Kerstmis 1896: En mocht ik maar twee zielen hebben, 'n mocht ik maar twee menschen zijn, 'k zou weven mij tweeêrhande webben: een' web be groef, een' web be fijn. De populariteit van Cats in de 17e eeuw grenst aan het ongelooflijke. Bij dozijnen telt men de uitgaven van zijn afzonderlijke werken. Bovendien zagen nog een zeven tal uitgaven der volledige werken het licht. Het aantal exemplaren van Houwelyck be groot de uitgever Schipper op 50.000, dat- van de Sinne- en Minnebeelden, Ma eg de- plicht, Zelfstrijt en van het Toneel van de mannelicke Achtbaerheyt zal weinig min der zijn. Het aantal exemplaren van Spie gel van den ouden ende nieuwen Tijdt stelt Schipper op 25.000, dat van de Trou- Ringh overtreft dat aantal (bevolking van gewest Holland circa 1640 rond 700.000). Catsen in soorten zegt Kalff: Onhandel bare folianten met zware dekborden en koperen sloten, statige kwartijnen en lij vige octavo's en allerlei kleingoed van duodecimootjes. Over de neergang van de roem schrijft Bil- derdijk in 1776 als hij zegt dat Catsthans zijne wettig verkreegene achting bijna ten eenenma/e ver/ooren heeft en nauwelijks meer dan van het plompe gemeen ge- leezen wordt." Als je Bilderdijk geloven mag, las hij Cats reeds toen hij anderhalf was. Hij dichtte: '„N Het in 1829 te Brouwershaven opgerichte standbeeld van de Gentenaar P. Parmentier.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 25