jacob cats 1 577-1977 97 bij de Hollanders achteraan kwamen. Meer dan één medewerker van het boek, dat in 1623 verscheen, heeft het opgevat als een hulde aan het hoofd der Zeeuwse dichters, Jacob Cats. Aan de gedichtenbundel is nog het werk Tafereel van sinne-mal" toegevoegd van de dichter-schilder-tekenaar Adriaen van de Venne, die ook talrijke illustraties heeft gemaakt bij de dichtwerken van Cats. Om het werk van Van de Venne onder de aan dacht te brengen is hier een gravure afge beeld te vinden in het genoemde Tafereel die een indruk geeft van zijn werkwijze. Zijn ,,Zeeusche mossel-man" is uit het le ven gegrepen. De mosselman kreeg zijn produkten van Lodijke, één van de ver dronken plaatsen in het overstroomde deel van Zuid-Beveland, om die uit te ven ten in Middelburg. Op het tafereel ziet men op de achtergrond het schuttershof van Sint-Joris met zijn sierlijke Vlaamse topgevel van 1582. Het uitstekende ge bouw er voor is de Balans of Waag. Links ziet men verder een galerij van de Nieuwe Beurs, waarachter twee trapgevels van de Bogaardstraat, de straat waarin Van de Venne woonde, oprijzen. Band Tussen Cats en Van de Venne bestond een hechte band, die dateerde van de loopbaan van Cats als dichter en die tot zijn dood duurde. Van de Venne illustreer de, geheel of gedeeltelijk, de Sinne- en Minnebeelden, de Zelfstrijt, het Toneel van de mannelicke Achtbaerheyt, het Houwelyck, de Spiegel van den ouden ende nieuwen Tijdt, de Trou-Ringh en Ouderdom, buytenleven en hof-gedach ten. Schilderkunst en dichtkunst waren voor Van de Venne en Cats onafscheide lijke begrippen, gelijk lichaam en ziel zoals Van de Venne het uitdrukte. We kunnen ook Cats laten spreken, die in de Spiegel van den ouden ende nieuwen Tijdt zegt, dat de poëzie door de Ouden terecht een Zeeusche Mosselman door Adriaen van de Venne. ca 1620. (op de achtergrond de Balans met de Sint Jorisdoelen te Middelburg).

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 29