Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr.J. A. Lantsheer De aandacht van leden en andere belangstellenden wordt nog eens gevestigd op de volgende uit gaven van het Genootschap Orgelplaat Historische orgels in Zeeland met opnamen van enige in het Archief 1972/73 en 1974 beschreven Zeeuwse orgels, bespeeld door Bram Beekman en Stoffel Gunst. Prijs f 22,50. Mémoires van een Enfant Terrible. Politieke herinneringen van de Zeeuwse liberale afgevaardig de mr. Daniël van Eek aan vijfendertig jaar Kamerlidmaatschap 1849-1884, door dr. C.A. Tamse ed. Overdruk uit het Archief 1975Prijs f 9, Prof. Torsten Capelle. Die fruhgeschichtlichen Metallfunde von Domburg, twee delen, uitgege ven in samenwerking met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Een complete beschrijving met afbeeldingen van de belangrijke verzameling fibulae van het Ge nootschap, bewaard in het Zeeuws Museum. Prijs leden f 15,30 en niet-leden f 18, Bovenstaande uitgaven kunnen worden besteld door overmaking van het verschuldigde bedrag op gironummer 28 30 143 t.n.v. Thesaurier Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Bulletin nr. 26 van de Werkgroep Historie en Archeologie, dat eind maart is verschenen, bevat als hoofdartikel een bijdrage van de heer K. Zandvliet, medewerker van de kaartenaf- deling van het Algemeen Rijksarchief te Den Haag, over de Braziliaanse periode van Corne lls B. Golijath. Dit artikel bevat een interessant overzicht van de werkzaamheden van Cornelis Golijath tijdens zijn verblijf te Brazilië en het vormt daarmee een waardevolle aanvulling op het artikel dat dr. W.S. Unger in het Archief van 1948 aan deze Middelburgse kaartmaker wijdde. Verder bevat het Bulletin een overzicht van de aanwinsten van de archieven in Zeeland over 1975 en de regionaal-historische biblio grafie van Zeeland over 1975. In de mede delingen van het bestuur van de Werkgroep wordt aandacht besteed aan de door de Werk groep in 1976 uitgebrachte nota over de verza melingen van het Genootschap. Tenslotte be vat het Bulletin een eerste bijdrage van mevr. van den Broecke-de Man, die aan het begin van het jaar tot secretaresse van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek werd ge kozen en het dialectonderzoek in de toekomst zal voortzetten. De bijdrage van mevr. van den Broecke bevat een uiteenzetting over het pro gramma voor het komende jaar terwijl vragen lijsten over de wagenmakerij en woorden en uitdrukkingen zijn toegevoegd. Losse num mers van het Bulletin kunnen worden besteld bij het redactiesecretariaat St. Pietersstraat 38, Middelburg t.a.v. drs. R.L. Koops; abonnees kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de Werkgroep: L.A. DeWitte, Seisdam 24, Mid delburg. De abonnementsprijs bedraagt 12,50 per jaar. WERKGROEP MUZIEK Op 28 februari werd binnen het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen de Werkgroep Muziek opgericht. De oprichting van deze werkgroep houdt verband met de res tauratie van het historische Van der Weele-or- geltje in het Zeeuws Museum, die binnenkort zal plaatsvinden. Het ligt in de bedoeling dat de Werkgroep bespelingen op en rondom dit fraaie historische instrument zal gaan organi seren. Daarnaast wil de Werkgroep een aantal andere taken ter hand nemen. In de eerste plaats de authentieke muziekbeoefening d.w.z. het uit voeren van historische muziek op oude instru menten volgens de oorspronkelijke uit voeringspraktijken. In het kader hiervan wil de Werkgroep concerten organiseren op de in Zeeland aanwezige historische orgels, met na me die orgels die vrijwel nooit voor concerten worden bespeeld. In verband hiermee stelt de Werkgroep zich ook ten doel het behoud en de conservatie van de in de provincie aanwezige historische orgels te bevorderen. Verder wil de Werkgroep trachten historische muziekinstru menten te verwerven om uitvoeringen op oor spronkelijke instrumenten te kunnen reali seren. Om de mogelijkheden niet te zeer te beperken heeft de oprichtingsvergadering ook een aantal algemene doelstellingen in het reglement opgenomen, in artikel twee alsvolgt geformu leerd: het bevorderen van de kennis omtrent muziek, muziekgeschiedenis en muziekbe oefening. Hier wordt gedacht aan lezingen over muziek en muziekgeschiedenis, een ge bied waarop thans nog weinig wordt gedaan in de provincie. De oprichtingsvergadering heeft besloten dat de leden van de Werkgroep in principe vrije toegang zullen hebben tot de te organiseren evenementen, waartoe zij een con tributie van 10,per jaar zullen betalen. Voor niet-leden zal een entrée worden ge heven. Het spreekt vanzelf dat de Werkgroep alleen door een behoorlijk ledenbestand tot bloei kan komen. Het bestuur van de Werkgroep wekt dan ook alle belangstellenden op zich als lid op te geven. Het is daarbij niet noodzakelijk dat men lid is van het Genootschap. Opgave kan geschieden aan de secretaris van de Werkgroep, Drs. J.H. Kluiver, Molenberg 3, Middelburg, tel. 11278. KORT VERSLAG VAN DE ALGEMENE VERGADERING GEHOUDEN OP 16 MEI 1977 De rekening over het jaar 1976 werd goedge keurd. Deze rekening sluit met een tekort van 10.547,86. Tot opvolger van de heer P.J.G. Molthoff werd in het bestuur benoemd de heer Fr.W.J. Puy- laert te Sas van Gent. Er werden 33 nieuwe leden benoemd. De jaarlijkse excursie zal plaats hebben op zaterdag 10 september aanstaande en zal naar Tholen leiden. Het lezingenprogramma voor 1977/78 zal tot hoofdthema hebben „landschap en land schapsbeheer". De vergadering besliste op voorstel van het be stuur, de Historisch Topografische Atlas (de Zelandia Illustrata) m principe in bruikleen te geven aan het Rijksarchief te Middelburg. Het treffen van een voorziening was noodzakelijk, daar de huidige bruikiener, de Zeeuwse Museumstichting, te kennen had gegeven het bruikleen te willen beëindigen. Na zorgvul dige afweging van de mogelijkheden bij de twee kandidaat-bruikienershet Rijksarchief en de Provinciale Bibliotheek, werd de eerstge noemde instelling verkozen. Een zeer belang rijke overweging hierbij was, dat de bewaring bij het Rijksarchief zal ktinnen geschieden in brandvrije ruimten, waar bovendien tempera- tuur en vochtigheidsgraad afdoende kunnen worden geregeld. Een der voorwaarden zal zijn, dat door het Rijksarchief een foto van alle kaarten en prenten ter beschikking van de Bibliotheek zal worden gesteld om op deze wijze de toegankelijkheid van de Atlas voor het publiek te vergroten. Een ander belangrijk voorstel, dat door de ver gadering werd aanvaard, was het voortzetten van de werkzaamheden aan de Encyclopedie van Zeeland op een meer professionele basis dan tot nu toe. De hoofdredactie had voorge steld de uitgave in drie jaar rond te krijgen, mits gelden gevoteerd zouden worden voor be taalde administratieve hulp. Op deze basis zullen de totale kosten voor 3500 exemplaren in twee delen circa 685.000,bedragen. De verkoopprijs zal zo worden gesteld, dat bij ver koop van 2500 exemplaren de uitgave het Ge nootschap 100.000,kost, een bedrag dat reeds eerder door de vergadering was toege staan.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 42