gent-terneuzen, terneuzen-gent 76 Stoomschepen in 't ijs op het kanaal te Ziern.euz.en den bij de sluisdeuren luchtbellenscher- men aangebracht. Al doende werd de vastgestelde bodemdiepte van het kanaal van 12.50 tot 13.50 m gebracht. Ertstan kers van 60.000 70.000 ton konden dan het hoogoven- en staalbedrijf Sidmar in Zelzate bereiken. Eind 1968, op 19 decem ber, verrichtten koning Boudewijn en koningin Juliana de opening van het totaal vernieuwde kanaal. symbolen Met koning Boudewijn en koningin Julia na keren wij terug naar koning Willem I, die in de jaren van het ontstaan van het kanaal Terneuzen-Sas van Gent en de ver breding van het gedeelte Sas van Gent-Gent over beide landen regeerde. Om Romein te citeren: „Aan beiden ten goede kwamen 's konings intensieve be moeiingen met het verkeer. De kaars rechte kanalen, die hij, bij het dozijn, in ginperiode van de tegenwoordige gi ganten. De industriële ontwikkeling schiep opnieuw behoefte aan een breder en dieper kanaal en grotere sluizen. In de ja ren dertig was het kanaal opnieuw onder werp van internationale bespreking. Het overleg resulteerde uiteindelijk in de Nederlands-Belgische conventie van 20 juni 1960. Wat nu tot stand werd gebracht was de grootste ingreep sinds het ont staan in de jaren 1825-1827. Alleen al in Sluiskil vielen ruim 100 woningen in het kanaaltracé. Het grondverzet bedroeg thans 25.000.000 m In de jaren 1961- 1968 vond tevens de verbreding van het Belgische gedeelte plaats evenals het nieuwe sluizencomplex te Terneuzen. Om het zoutgehalte in de hand te houden wer- Westsluis. Groet uit Ter Neuzen. Noord en Zuid liet graven het Voornse zelfs grotendeels op eigen kosten de nieuwe straatwegen, die hij bij tientallen Het aanleggen en vooral in '39, de ijzeren spoor tussen Amsterdam en Haarlem en zijn plan tot drooglegging van het Haar lemmermeer zijn a/s het symbool van zijn moderne geest, die nog wat onwennig viel in het land, dat voor het overgrote deel met zijn hart nog aan de krommende ring vaarten om de polders, aan de slingerende landwegen, aan de postkoets en de dili gence hing". In die tijd hield men van symbolen. Ter gelegenheid van de opening van het ka naal, op 18 november 1827, werden twee

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 8