beeldende kunst in West-Vlaanderen 127 én het resultaat blijken een soms erg bizar mengsel van goede smaak, ver zamelwoede, filantropie, spekulatie, image-policy" en snobisme. Als er bovendien bereidheid bij komt om een breder publiek erbij te betrekken mag men al van geluk spreken. In West-Vlaanderen is de waardering voor een verzameling als deze van Gustave Van Geluwe meer dan platonisch geweest. Hij zelf was geruime tijd lid van de provinciale museumcommissie, en na zijn afsterven in 1963 genoot de Provincie een zekere voor keur bij de partiële verkoop van zijn kunst bezit. De toen gekochte schilderijen heb ben de kern gevormd van het gepland museum voor moderne kunst, dat mo menteel voorlopig gehuisvest is in de La kenhalle te leper in afwachting dat een ei gen gebouw kan opgetrokken worden. Natuurlijk bestaat er een hemelsbreed ver schil tussen een partikuliere verzameling waarmede de eigenaar zich schitterend mag vergissen, en deze van een officieel museum. Daarom werd van bij de aan vang een keuzecommissie samengesteld, maar dat ook deze fouten maakt, vooral naar de mening van gepasseerde kunste naars, is niet te vermijden. Elders Ondertussen zijn hier twee andere steden uit West-Vlaanderen genoemd: leper en Kortrijk, en dat is maar goed ook, omdat men anderszins kan denken dat aktuele kunst buiten de zomerse driehoek Brugge- Knokke/Heist-Oostende terra incogni ta" zou zijn gebleven. Laatstgenoemde drie steden hebben zoals aangestipt bij zonder georganiseerde inspanningen op gebracht, en de plaatselijke bevolking heeft daarvan als eerste kunnen profite ren. Of zij dit inderdaad ook gedaan heeft, kan nochtans ernstig worden betwijfeld. Nog onlangs zijn te Oostende klachten gehoord over de onverschilligheid van de Oostendenaar voor het gerestaureerde huis van James Ensor in de Vlaanderen- straat. Dus bleef het probleem van de be geleiding onverminderd gesteld. Men on dervindt dit ook te leper, terwijl de inplan ting van de universiteit te Kortrijk voorals nog weinig prent slaat op wat daar met beeldende kunst gebeurt. Ook elders in de provincie is met exposities en kunstgalerij en, de jongste tien jaren, een en ander ge beurd. Zij hebben op hun manier baat ge vonden bij de hoge ekonomische konjunk- tuur. Toch is dat bedrijf van nature erg permeke, kwetsbaar, vooral zodra het tegen de Leonie, 1934

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 11