BOEK EN TIJDSCHRIFT „Kleine geschiedenissen van grote kaste- I len, hun Ridders, hun Vrouwen, hun Schatten" is de nieuwe titel van de derde druk van Helma-Wolf-Catz' „kastelen- I boek", dat voordien, in 1965 en 1967, onder de titel „Kastelen, hun personages, hun schatten" is verschenen. De schrijf ster, zoals men weet van Zeeuwse ge boorte (1900, Nieuw en St. Joosland) I heeft destijds de ANWB-prijs voor dit boek gekregen. Terecht, en er blijft dus de I vraag naar, vandaar deze geheel herziene en vermeerderde druk, die ik met genoe gen onder de aandacht breng van de j lezers van het Zeeuws Tijdschrift. Aan het r werk zijn namelijk twee grote hoofdstuk- I ken toegevoegd, die geheel gewijd zijn aan Zeeuwse kastelen. In hoofdstuk 7 worden Slot Haamstede en Slot Moer- mond op Schouwen beschreven, in hoofdstuk 8 het huis of kasteel Ter Hooge en kasteel Westhove op Walcheren. De schrijfster doet dit uitvoerig; in totaal beslaan deze hoofdstukken een kleine veertig pagina's van dit groot formaat boek. Zij zijn bovendien zéér karakteristiek voor de aanpak van het hele werk: Helma Wolf-Catz geeft eigenlijk een soort goed gedocumenteerde, onderhoudende cau serie over elk kasteel en elk slot dat zij behandelt. Ze vertelt iets van de geschie denis van het gebouw, de stijl, de ligging, het uiterlijk, de lotgevallen in de loop der eeuwen, en bovenal laat ze de lezer kennis maken met de bewoners, een bonte, wis selende, kleurrijke stoet, waaronder vaak heel markante figuren. Dan verraadt zich de romancière: vaak blaast zij de mensen, vooral de dames, een beetje eigen leven in. Zij schuwt daarbij geenszins de anec dote, en zelfs ook niet de wildste fantasie (zo duikt hier weer eens een verhaal van Gideon op, dat Homeros zijn opleiding genoten zou hebben op Schouwen, etc.), maar zij zet ook exacte feiten en data op een rij. Verder vertelt ze wat er zoal voor fraais in de door haar beschreven gebouwen te zien is, en ze lardeert het geheel overvloedig met citaten uit romans en verhalen en uit gedichten van oude en hedendaagse dichters. Het geheel heeft daardoor iets lichts en speels gekregen, iets hoofs haast, wat wonderwel past bij het behandelde onder werp. Doch ook zakelijke gegevens, als ope ningstijden, adressen etc. worden hier ge geven, terwijl de uiterst uitvoerige litera tuuropgave bij ieder hoofdstuk wel aan-

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 29