Mededelingen van net Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr.J. A. Lantsheer LEZINGENPROGRAMMA 1977-1978 Woensdag 21 september 1977: In samenwerking met Natuurkundig Gezel schap Middelburg. G. van den Abeelen, Algemeen Adviseur Ver bond van Belgische Ondernemingen. .Geluid conserveren: een groots avontuur van de hedendaagse beschaving". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Woensdag 12 oktober 1977: Juridische Werkgroep. Prof. dr. G. P. Hoefnagels, hoogleraar Eras- musuniversiteit Rotterdam. De psychologie van de strafrechtspraak". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Donderdag 27 oktober 1977: Eerste lezing in cyclus „landschap". N. M. de Jonge, lector landschapsarchitec tuur aan de Landbouw Hogeschool Wagenin- gen. Landschap van de delta". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 29 november 1977: In samenwerking met de Werkgroep Historie en Archeologie en de Juridische Werkgroep. Prof. dr. J. J. Poelhekke, hoogleraar univer siteit van Nijmegen. Jacob Cats als Raadspensionaris van Hol land". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 13 december 1977: Tweede lezing in cyclus „landschap". Drs. J. Visser, fysisch geograaf Deltadienst van de Rijkswaterstaat afd. milieuonderzoek. .Ontwikkeling en inrichting van nieuwe landschappen". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Medio december 1977: Werkgroep Historie en Archeologie. Drs. M. van de Bijl, historicus, medewerker VU Amsterdam. Regententwisten te Middelburg aan het be gin van de 18e eeuw". Nadere aankondiging volgt. Woensdag 11 januari 1978: Juridische Werkgroep. Prof. mr. W. J. Slagter, hoogleraar Erasmus- universiteit Rotterdam. .Vergelijkende reclame". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 24 januari 1978: In samenwerking met de Juridische Werk groep en de Werkgroep Historie en Archeolo gie. Prof. mr. L. Th. Maes, hoogleraar universi teit Antwerpen. Aspecten van de Scheldekwestie omstreeks 1500, grenzen van Zeeland, Vlaanderen en Brabant. Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 14 februari 1978: In samenwerking met Natuurkundig Gezel schap Middelburg. Ir. H. A. Rakers. ,,De drinkwatervoorziening op Schouwen- Duiveland". De Schakel. Bachten Stene 14, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 21 februari 1978: Derde lezing in cyclus „landschap". Drs. A. M. M. van Haperen, landschaps ecoloog Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland afdeling streekplannen. ,,De natuurlijke elementen in het cultuur landschap". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 17 maart 1978: Juridische Werkgroep. Prof. mr. R. Crince le Roy, hoogleraar Rijks universiteit te Utrecht. Knelpunten in ons openbaar bestuur". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 4 april 1978: Vierde lezing in cyclus „landschap". Jhr. H. W. M. van der Wijck, Doorn. .Hoogtepunten van de ontwikkeling der Ne derlandse 18e eeuwse buitenplaatsen in het bijzonder met betrekking tot Walcheren". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Medio april 1978: Werkgroep Historie en Archeologie. P. J. Brand, historicus te Hulst. .De geschiedenis van het land van Saeftinge". Lezing met dia's en de Saeftinge-film. Nadere aankondiging volgt. Het landschap en het beheer ervan. 1 De eerste lezing heeft een inleidend karak ter. Wat is een landschap eigenlijk? Ieder een ervaart het anders maar is toch de be levingswaarde te meten aan de hand van bepaalde criteria? Is het mogelijk in onze oude landschappen van deze criteria ge bruik te maken als er grootschalige ingre pen plaats vinden? Welke belevingswaar den treffen we in de Zeeuwse landschap pen? Bestaat er een specifiek Zeeuws land schap? 2 De tweede lezing gaat over de inrichting van nieuwe gebieden. Op welke wijze kun nen ze worden ingericht? Welke criteria zijn hierbij van toepassing en hoe is de belevingswaarde van deze nieuwe land schappen? Aan de hand van enkele con crete Zeeuwse inrichtingsschetsen zal dit uitgewerkt worden. 3 De derde lezing gaat niet meer over de be levingswaarde van het landschap maar over de natuurwetenschappelijke betekenis er van. Welke waarde heeft een grote diver siteit aan landschappen en welke betekenis moet men toekennen aan groot- en klein schaligheid van landschapselementen? Welke gevaren bedreigen het landschap en hoe is landschapsdegradatie te voorkomen? 4 De vierde lezing uit deze cyclus gaat over een wel zeer karakteristiek landschaps element, namelijk de historische buiten plaatsen. Hoe zijn deze ontstaan, waarom kregen de tuinen een bepaalde vorm, hoe zijn ze geëvolueerd, welke natuurweten schappelijke en cultuurhistorische beteke nis hebben de buitenplaatsen tegenwoor dig? Kan de tuinaanleg uit nog bestaande tuinfragmenten gereconstrueerd worden en is dit zinvol? Hoe kunnen de buitenplaatsen behouden blijven? Één en ander zal zoveel mogelijk aan de hand van Zeeuwse voor beelden verduidelijkt worden.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 31