van dosimetrie - via hypnose - tot psychotherapie 176 -- opgenomen patiënten (tegen de somma van f 1200,— 's jaars) en als woonhuis voor het gezin Van Renterghem. Van lieverlede kregen Van Eeden en Van Renterghem volkomen ,,practiques sépa- rées". De laatste gaf iedere middag op siësta-tijd een séance voor niet-betalende patiënten, inclusief open kijk- en luisterhof voor belangstellende medici en ,,durf-ik- wel of durf-ik-niet"-dubbende zieken. Op zekere middag bezochten twee vrien den van Van Eeden, dr. A. Aletrino, de schrijver van de onverteerbare Zuster Bertha" en Jan Veth, later hoogleraar, toen nog slechts bekend portretschilder de séance. Veth tekende in enkele flitsen de gebluste blikken, de geloken ogen, de slappe spieren van de rustenden. Hij keer de tevreden huiswaarts en publiceerde de tekeningen met tekstuele omlijsting van dr. Aletrino in „Eigen Haard" van 1890. Dr. J. van Deventer, directeur van het Wilhelminaziekenhuis te Amsterdam, pri vaat-docent in de neurologie en dus wel te onderscheiden van dr. Charles, platonist- chemicus, had aanvankelijk Van Renter ghem met een Wi/t heden nu treden om ons, beterweters te overreden" met een séance-è-la-minute" voor schut willen zetten. Later werden ze geestverwanten en zelfs ,,happy-familyvrienden", dit te gereder omdat het gezin-Van Deventer kinderloos was. Bestond er een pre-Freu- diaanse correlatie tussen de poppenkast, die de associatie Van Renterghem-Van Eeden in feite was én het poppenkastspel, dat Van Eeden voor het Sinterklaasfeest in de kliniek per 5 december schreef? Het was getiteld: „Eritis sicut Deus", oftewel ,,De Greep naar het Absolute". Het werd in ieder geval een even groot succes als de alliantie tussen beide heren een misluk king werd. In de zomer van 1892 bezochten Van Ren terghem met echtgenote en twee onge huwde dames-patiënten: een zeer myope ten gevolge van loslating van het netvlies, en ene ,,Truus", wier lijden" geen hin dernis vormde voor een vakantietrip, de kliniek van de bekende Zweedse psycho therapeut dr. O. Wetterstrand te Stock holm. Zijn luxe-uitgevoerde instelling was ook gemodelleerd naar die van Liébeault, maar zijn cliëntèle was te heterogeen en De kliniek. Van Breestraat no. 1, kind van de liefdesmisrekening van mejuffrouw Nachenius zaliger gedachtenis.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 24