hellenburg 154 wat smalle slotgracht ligt een uitgebrei de kasteelfundering voor ons. Vergist u niet, een ingangspartij ziet men niet onmiddellijk. De tegenwoordige be zoeker komt bij de achterzijde van Hellen burg terecht. De houten brug aan de andere zijde ligt direct naast de plaats waar oorspronkelijk de brug vanaf de voorburcht naar het eigenlijke kasteel voerde. Als u dus het kasteel van de goede kant wilt bekijken moet u bij de brug gaan staan. De uitgestrektheid van de funderingen geven ons direct de indruk dat we te doen hebben met de restanten van een indruk wekkend kasteel, dat ongetwijfeld eigen dom moet zijn geweest van een belangrijk geslacht. Heren Wie waren de heren van Hellenburg? Zij stammen uit niet minder dan het be kende geslacht Van Renesse en kwamen oorspronkelijk uit het gelijknamige plaatsje Renesse op het eiland Schouwen. Als zoveel Zeeuwse edelen werden zij aan het eind van de 13e eeuw betrokken bij de conflicten tussen de graven van Holland en Vlaanderen. Nadat zij partij hadden gekozen voor de graaf van Vlaanderen kwamen zij in strijd met de graaf van Hol land. Deze laatste wist kort na 1300 zijn gezag over deze streken opnieuw te vesti gen, waardoor vele belangrijke Zeeuwse edelen, onder wie de heren van Renesse, hun bezittingen kwijt raakten. Korte tijd hierna echter sloten zij weer vrede met de graaf van Holland en op 9 april 1312 kre gen de gebroeders Henrick en Costijn van Renesse een aantal goederen, gelegen in West-Baarland, Bakendorp en Oude- lande. Het gebied waar deze broers heer van werden, was een deel van de steeds wis-

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 2