MÊsm stadsgezichten 184 uitbeelding van de maand januari. Bol trok evenals Pieter Bast naar het noorden. Laatstgenoemde tekende op zijn tocht naar het noorden gezichten op Zeeuwse steden met op de voorgrond bijbelse tafe relen. De komst van de Vlamingen is van grote betekenis geweest voor een jonge generatie Hollandse kunstenaars die in de jaren na 1600 met nieuwe ogen het eigen land bekeken. In de afdeling de stad als decor kwam de tekening van Hans Bol (Mechelen 15347-1593 Amsterdam) voor met de pen in bruin en het penseel in grijs van de Grote Markt te Bergen op Zoom (1580). Van Pieter Bast (Antwerpen omstreeks 1570-1605 Leiden) waren er gravures die een gezicht op Veere en Middelburg voor stellen. Op het gezicht van Veere komt de gelijkenis van Jezus voor van de blinde die de blinde leidt uit Mattheus 15. ,,Laat hen gaan, blinden zijn zij, die blinden leiden. Indien een blinde een blinde leidt, zullen zij beiden in een put vallen". Op de Middel burgse gravure wordt Tobias en de engel afgebeeld uit het apokriefe bijbelboek. De jonge Tobias krijgt van de engel Raphaël aan de oever van de Tigris een grote vis, waarvan de ingewanden later een won derdadige werking zouden blijken te heb ben. Beide gravures komen uit een serie van zes, bij Hollstein, Dutch and Flemish et chings, engravings and woodcuts, om schreven. Vermoedelijk zijn de drie voor stellingen, waarvan de achtergronden niet bekend zijn geplaatst tegen Zeeuwse de cors. Niet genoemd hebben wij de af beelding van het kasteel van Marnix van St. Aldegonde te West-Souburg. De kerk op de Veerse gravure is heel duidelijk de grote kerk, de kerk op de Middelburgse de oude of Noordmonsterkerk. Wat Middel burg betreft weten wij dat Pieter Bast van de magistraat diverse opdrachten heeft MlDPELBV Plattegrond van Middelburg, Pieter Bast 7 594.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 32