Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr.J. A. Lantsheer van ALGEMENE VERGADERING De Algemene Vergadering zal gehouden wor den op dinsdag 6 december 1977. Uiteraard zal aan de leden nog een persoonlijke oproep worden toegezonden. LEZINGENPROGRAMMA In de cyclus ,,Het landschap en het beheer ervan" heeft inmiddels op 27 oktober de eerste lezing plaats gehad. De heer N. M. de Jonge gaf zijn uit rijke ervaring opgebouwde eigen visie op met name het landschap in Zeeland en de beïnvloeding van de mens op dat land schap. De eerstvolgende lezing in deze cyclus zal worden gehouden door drs. J. Visser over .Ontwikkeling en inrichting van nieuwe landschappen" op dinsdag 13 december a.s. te 20.00 uur, Abdij 11. De overige lezingen in 1977 zijn: dinsdag 29 november a.s.: prof. J. J. Poel- hekke over .Jacob Cats als Raadspensionaris van Holland". Abdij 11. Middelburg, aanvang 20.00 uur. donderdag 15 december a.s. voor de Werk groep Historie en Archeologie, drs. M. van de Bijl over Regententwisten te Middelburg aan het begin van de 18e eeuw". Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Middelburg, aanvang 20.30 uur. KORT VERSLAG VAN DE EXCURSIE-THOLEN OP 10 SEPTEMBER 1977 Onder grote belangstelling werd voor de vier de maal de jaarlijkse excursie naar een deel van Zeeland gehouden. Na Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen-Duive- land was ditmaal Tholen aan de beurt. De gemeente Tholen bestaat uit zeven kernen met ruim 17.000 inwoners. De eerste stop was Oud-Vossemeer, waar na de koffie de 15e-eeuwse kruiskerk en het Ambachtsheren huis, dat dateert uit 1771, bekeken werden. In Sint-Annaland, genoemd naar Sint-Anna, de patrones van de eerste ambachtsvrouwe Anna van Bourgondië, werd een bezoek ge bracht aan het streekmuseum de Meestoof. Een uniek museum, opgezet door vrijwilligers, waar potten uit de tijd der Romeinen, land bouwwerktuigen, waaronder het gereedschap voor de meekrapteelt, kinderspeelgoed, Thoolse klederdrachten en een bakkers- an nex snoepwinkeltje uit grootmoeders tijd in een bonte verzameling aanwezig zijn. Ons lid ir. M. A. Geuze, nauw betrokken bij het museum, verleende hier en bij andere onder delen van de excursie welkome bijstand aan de organisatie. De bussen reden zij het met enige moeite - over kleine weggetjes door het landschappelijk mooiste deel van Tholen naar Sint-Maartens dijk, waar de koffiemaaltijd klaar stond. Vroeger was deze smalstad omgeven door wal len en grachten. Na de lunch bezichtigden we de kerk van Scherpenisse, oorspronkelijk een kruiskerk, waarvan alleen het schip en de to ren bewaard zijn gebleven. Scherpenisse is waarschijnlijk de oudst bewoonde plaats van het eiland, gebouwd op zelkas, wat een meng sel van het afval van de zoutwinning en turf is. In Tholen tenslotte bekeken we de Grote of Onze Lieve Vrouwenkerk, die van 1946 tot 1959 gerestaureerd is, na een korte inleiding door de president-kerkvoogd, de heer Droo- ger. Tijdens deze restauratie werden enkele op natuurlijke wijze geconserveerde mummies ontdekt die echter niet bekeken kunnen wor den en kwamen op enkele pilaren in het koor schilderingen tevoorschijn die eeuwenlang onder het pleisterwerk verborgen zijn geweest. Via de net gerestaureerde Gasthuiskapel lie pen we naar het stadhuis waar de burge meester ons nog het een en ander over het eiland vertelde. Onder het genot van een drankje, terwijl buiten in de regen de muziek compleet met majorettes het seizoen uitluid de, werd deze dag besloten. JURIDISCHE WERKGROEP De juridische werkgroep hield op 12 oktober een bijeenkomst, waar prof. dr. G. P. Hoef nagels (Rotterdam) inleidde over ,,De psycho logie van de straf'. Over dit onderwerp houdt de spreker in no vember een Diesrede in Rotterdam, welke ge publiceerd wordt bij Tjeenk Willink te Zwolle onder de titel ,,De paradox van de straf' met als ondertitel ,,Een onderzoek naar strafbe- hoeften en staatsgeweld" (1977, ca. 45 pag.). Men kan zich aanmelden voor deze werk groep, welke drie lezingen per jaar organi seert, bij de secretaris-penningmeester jhr. mr. G. F. Sandberg, Churchill-laan 2, Mid delburg, tel. 01180-14090 (kantoor 12767) of door overmaking van de contributie ad 6, per jaar op postgiro 3030652 t.n.v. penning meester juridische werkgroep Zeeland te Mid delburg. SCHENKINGEN Het bestuur kan met vreugde melden, dat een oud-Middelburger het Genootschap een be drag van 1.000, heeft geschonken, met als eerste doel steun aan de financiering van de Encyclopedie van Zeeland. In dit verband is het wellicht nuttig er op te wijzen dat schenkingen en legaten aan het Ge nootschap bij beschikking van de Minister van Financiën vrijgesteld zijn van schenkings- of successierecht, c.q. volgens laag tarief belast worden.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 34