DE STADSPOMP TE SINT ANNA TER MUIDEN fr a soPhia van Ho/the tot Echten iiii»üiBif Het stadspleintje van St. Anna ter Muiden heeft een zekere bekendheid ge kregen vanwege de charme die het in de loop der jaren heeft weten te behou den; ook buiten Zeeland zijn er velen te vinden die geboeid zijn door de be koorlijkheid die er van dit plaatsje uitgaat. Daarbij speelt een belangrijke rol de markante tegenstelling tussen de oude torenstomp en het intieme pleintje. De interesse voor dit charmante gegeven dateert niet van vandaag of gisteren. Uit diverse bronnen die ik voor het schrijven van dit artikel heb geraadpleegd is mij nog weer eens gebleken dat al ongeveer een eeuw lang diverse kunste naars en fijnproevers liefhebbers zijn geweest van St. Anna ter Muiden. Om dit te illustreren zou ik een van de kunstenaars die enige tijd in St. Anna ver bleef en daar ook werkte het woord willen geven, namelijk Stijn Streuvels. Aan hem danken wij een gedetailleerde beschrijving van de verzamelplaats van vele artiesten, van de gelagkamer bij Moeder Bodderij. Recht voor het klein venster liep het dorpsstraatje als een enge streep tussen twee reken huizetjes naar de innigheid der dorpsplaats; de kleine ruitjes van het ven ster geleken eer aan het raam van een kleu rig schilderijtje waar de werkelijke dorps- dingen op uitgebeeld stonden. Het kamer tje zelf geleek een tafereel vol frisse kleurenharmonie. Het donkerrood der ber de/en zoldering dempte de felle blauw-wit- tigheid der kalkmuren; door de ruimte hing a/s een fijne waashet zachte licht waar op het hevig blauw van de disch en van het hoekkastjewaar het kleurig porselein bach ten de groene ruitjes blonkgeweldig uitkwam. De tinnen patelen op het kaaf- berd blonken als zonnen Stijn Streuvels spreekt over „dorpsstraat je". En inderdaad, er zullen maar weinigen zijn van zijn tijdgenoten die St. Anna be leefden als een stad. Zo gaat het ons ook. ledereen zal het ervaren als een dorp. Toch leert ons de geschiedenis dat St. Anna ter Muiden, dat tot aan de inlijving bij Sluis in 1880 een zelfstandige gemeente was, uit de Middeleeuwen daterende stadsrechten had. In de 18de en 19de eeuw heeft het „stadsbestuur" in de 19de eeuw uiter aard formeel gewijzigd in gemeentebe stuur weinig zorgen gekend, eigenlijk geen zaken van enig belang aan de hand gehad. Er gebeurde bijzonder weinig in het stille plaatsje, dat, behalve de al genoemde grote toren waar korte tijd na de vrede van Munster in 1648 toen Staats Vlaande ren definitief bij de Noordelijke Nederlan den gevoegd werd, een kleine N.H. kerk tegenaan werd gebouwd slechts één monument in zakformaat kent t.w. het stadhuisje aan het kleine marktplein. Door de zorgen van de vroede vaderen is er echter aan het eind van de 18de eeuw een nog kleiner monument bij gekomen: een natuurstenen stadspomp, gedecoreerd naar de eisen van de tijd. Over deze pomp iets meer in onderstaande beschouwin gen. Het pleintje vóór 1789 De massale torenstomp van de oude kerk te St. Anna ter Muiden wenkt reeds van verre wanneer wij een bezoek aan de plaats brengen. De meesten zullen daarvoor ge bruik maken van de vrij drukke verkeers weg van Sluis naar Brugge; ongeveer 50 meter noordelijk daarvan ligt het pleintje als een onvermoede kostbaarheid. Op het kruispunt van de grote weg en een van de twee zuidelijke toegangen naar het hart van St. Anna ter Muiden staat als een wachter de grote oude lindeboom; deze boom is ongeveer even oud als de stads pomp uit 1789. Een van de tekenen van de vroegere „luis ter" is het stadhuisje, door een tentdak ge dekt, waarop een vierkant open houten torentje meteen klokje. Van dit gebouwtje, gelegen aan de Oostelijke langswand van het bijna rechthoekige plein, is eigenlijk weinig bekend. Oorspronkelijk dateert het uit het midden van de 17de eeuw, waarna het in- en uitwendig in de 18de eeuw werd verbouwd. Waarschijnlijk is men na de grote rampen van een brand in 1650 en een overstroming korte tijd later met de bouw van dit gemeentehuis begonnenHet lezen van de oude stadsrekeningen levert enige aanhechtingspunten op om iets meer over de geschiedenis van dit stadhuisje te kun nen vertellen. Van 1759-1792 (het laatste jaar dat zij in Den Haag bewaard bleven) blijkt, dat er vrijwel jaarlijks ten behoeve van dit ge bouwtje onkosten zijn gemaakt, onder houdskosten zoals te verwachten valt. De A. De stadspomp te Sint Anna ter Muiden. R.M.Z., opname uit 1967. W'

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 45