de stadspomp te sint anna ter muiden 202 tijd misschien van een knop voorzien; de bevolking ziet de vaas als een bol) Aan de achterzijde bevindt zich een houten deurtje, dat de toegang tot het pompwerk afsluit. Aan de voorzijde boven de bronzen tuit staat in basreliëf het stadswapen afge beeld. Omdat het hier om een stadspomp gaat, vormt het stadswapen een belangrijk element. Over dit onderdeel verderop in dit artikel nog iets meer. Van het beeldhouw werk zijn de cannelures, de gestileerde acanthusbladeren en de blokjes onder de lijst onder de geprofileerde dekplaat nu zwart geverfd (de acanthusbladeren en de holten in de band rondom de vaas hebben eenzelfde bewerking ondergaan). Oorspronkelijk zal de pomp er in 1789 waarschijnlijk anders uit gezien hebben, namelijk zonder deze zwarte accentuering. De beeldhouwer van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de heer A. Slinger, ver telde mij het volgende: ,,De zwartgeverfde I. F. (.VA, V V N S C11E1' K NII N F. 15 I'll <i F15 S delen zijn aanvankelijk fijn geschuurd ge weest, waardoor een natuurlijk kleurver schil met het frijnwerk (10) ontstond. Weersinvloeden waren er oorzaak van dat dit verschil zodanig verminderde dat het al spoedig niet meer zichtbaar was". Boven dien vertelde hij dat het geprikte (ge- bouchardeerde) middenveld duidelijk van recente datum is. H. Zegel ad contractus" van schepenen en burgers van St. Anna ter Muiden, voorkomende in de publicatie van H .Q. Janssen over St. Anna ter Muiden, Middelburg 1850, blz. 237. Deze kopergravure uit de collectie van de Zelan- dia lllustrata (Catalogus Unger III 747) is een voorbeeld van een vroegere versie van het stads wapen. Uit welke tijd deze voorstelling stamt is mij niet bekend. De wassenaar staat in ieder ge val nog liggend afgebeeld op de door Pieter Pourbus in 1571 geschilderde kaart van een fragment van het Vrije van Brugge. G. „Afbeelding van hetbinnenkoomen der zoogenaamde Belgische troepen in het dorp St. Anna ter Muiden in den morgen van 28 October 1830". De foto grafische reproductie vaneen tekening uit de collectie van de Zelandia lllustrata (Catalogus Unger III, 307) is om velerlei redenen interessant, niet in de laatste plaats om de vrij nauwkeurige aftekening van het dorpspleintje met pomp en travalje des morgens om 3 uur toen het dus pikdonker was!

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 50