de stadspomp te sint anna ter muiden 204 Franse Revolutie, nog een laat doorklinken van een denkwijze die in die periode zijn tijd toch wel heeft gehad. Het wapen heeft op een andere wijze de zelfde functie vervuld als de letters: het stempelde de pomp tot een stadsmonu- ment in zakformaat. Over de vorm van het wapen is nog wel het nodige te zeggen. Zonder al te veel in bijzonderheden te tre den zou ik hierover het volgende willen op merken. Uiteraard hebben wij te maken met een presentatie van het stadswapen vóórdat in de 19de eeuw in het Koninkrijk der Nederlanden voor alle gemeentewa pens een definitieve vorm werd vastge steld. Onze laat 18de eeuwse versie ver schilt op enkele punten van het begin 19de eeuwse door de Hoge Raad van Adel vast gestelde wapen. De gouden kroon met vijf bladeren die het schild dekt komt op de pomp niet voor. In de tekst bij de afbeel dingen wordt op deze kwestie nader inge gaan. Voorts wordt in de officiële presen tatie van 1817 gesproken over ,,eene naar omlaag gerichte vlucht van zilver", terwijl de vleugels van de schilhouder op de pomp witgeschilderd zijn, een kleur die in de heraldiek niet voorkomt. Dit zal om prac- tische redenen gebeurd zijn omdat zilver door oxydatie immers snel zwart wordt. Een ander punt van verschil is te consta teren wanneer wij letten op de stand van de poten en de staart van de schildhouder, mogelijk in verband met de vormgeving van het wapen om de tuit. In het boven staande wordt uitgegaan van het wapen zoals het heden ten dage op de pomp staat afgebeeld. Het kan zijn dat het oorspron kelijke ontwerp er echter anders heeft uit gezien wanneer wij de foto's uit 1902 en 1967 met elkaar vergelijken: mogelijk was indertijd de gebeeldhouwde (graven)kroon boven de schildhouder aangebracht. In de revolutietijd 1794-1798 zou deze bekro ning dan zijn weggehakt, waarna tussen 1902 en 1967 dit hardstenen gedeelte ver nieuwd werd. Voor deskundigen op het gebied van de heraldiek en Middeleeuwse symboliek zal er nog wel het nodige meer zijn op te mer ken. Zo wellicht de stand van de halve maan (wassende maan wassenaar) of om een ander punt te noemen de vraag in hoeverre het ons als een zespuntige ster voorkomend beeld bedoeld kan zijn ge weest als een stralend zonnesymbool .(11) Wij zullen hier op deze zaken niet nader in gaan, maar een kleine curieuze historische bijzonderheid moge hier dan nog vermeld worden, namelijk dat waarschijnlijk geheel ten onrechte de wassenaar van het wapen van St. Anna in verband is gebracht met de Turken. Het feit dat er bijzondere relaties waren met de Turken heeft waarschijnlijk voedsel gegeven aan deze foutieve idee, die op zichzelf merkwaardig genoeg is en de moeite waard om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Het is een mooi voorbeeld hoe in de geschiedenis associatief bepaal de dingen die niet bij elkaar behoren met elkaar in verband worden gebracht waar door er een verhaal ontstaat dat dan ver volgens in de geschiedenis zijn eigen leven gaat leiden. J. De collectie van deZelandia lllustrata beschikt over deze afbeelding (Catalogus Unger III, 633) uit het begin van de 19de eeuw. Zie de grote overeenkomst met die van de schildering uit 1789. Het op deze wijze afgebeelde stadswapen van St. Anna ter Muiden behoeft niet in te houden dat wij met een grafe lijke stad te maken hebben (de paarlenbekroning en het cartouche behoren tot de „gewone accessoi res"). De officiële vaststelling van het wapen in 1817 gebeurde op basis van deze illustratie en op die van een brief van de burgemeester van het stadje; beide documenten zijn van 1815. Aandacht verdient o. m. het feit dat de gouden kroon niet boven de schildhouder staat zoals hier maar in 1817 boven het schild geplaatst werd (de paarlen zijn toen vervangen door vijf bladeren.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 52