de stadspomp te sint anna ter muiden 206 Slot In het vorenstaande is een beeld gegeven van de bemoeiingen rondom een stads pomp. Het is petite histoire" in de meest letterlijke zin. Voor de kleine samenleving van St. Anna ter Muiden en bestond de wereld van vroeger niet uit een aaneen schakeling van dergelijke vredige maat schappijtjes? heeft die pomp wel dege lijk een bijzondere betekenis gehad; voor hen, in hun omstandigheden, in de verte te vergelijken met de betekenis die de Trevi fontein oudtijds had voor de bewoners van Rome. In onze tijd, verwend als wij zijn door het bestaan van waterleiding, hebben wij geen idee meer van de betekenis die putten, pompen en fonteinen op de openbare pleinen voor de samenleving hebben ge had (14). Een plaatselijke overheid heeft meestal de opzet om de plaats te verfraaien. Oudtijds dacht men daarbij aan het stichten van monumenten", die de gedachtenis aan de stichter zouden vereeuwigen. De over- heid heeft vaak de mogelijkheid aange grepen om juist voor het leven van de be woners de nuttige elementen als water pompen tot „monumenten" in het stads beeld te maken. Moge dit artikel bijdragen tot de belang stelling voor dit soort monumenten in het algemeen en de pomp te St. Anna ter Mui den in het bijzonder. L. Deze afbeelding, voorkomend in de collectie van de R.M.Z., uit het jaar 1949, laat zien dat een ijzeren pompje aan de achterzijde vastgemaakt is; deze had een aparte pijpleiding naar het grondwater. De eigenlijke pomp van 1789 zal bij het gebruiken van deze nieuwe constructie buiten gebruik zijn ge steld; de zwengel zal toen zijn vastgezet.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 54