de stadspomp te sint anna ter muiden 207 Verantwoording Het artikel is gebaseerd op enig nog niet eerder benut archiefmateriaal. De gegevens zijn ten dele ontleend aan de stadsrekeningen. Mr. W. Dirksen in Den Haag was zo vriendelijk mij attent te maken op de mogelijkheid van de aanwezig heid daarvan in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Ze bleken daar inderdaad te vinden, een omstandigheid die des te verheugender is aangezien het gehele archief van St. Anna ter Muiden verloren is gegaan bij de brand van het stadhuisin Sluis in het jaar 1944. De periode van 1759-1792 is in dit onderzoekje betrokken. Bovendien was het erg plezierig door correspon dentie en bij een bezoek aan de plaats enige per soonlijke contacten te leggen; ik noem vooral de heren S.J. Wiener, P.C. Ie Grand en mevrouw Van Catz-Fontane te St. Anna ter Muiden en de heer W.J. Visser te Sluis. Zij stonden mij waar mogelijk steeds terzijde voor het geven van in lichtingen over allerlei bijzonderheden. 1. Stille Avonden", 1905. 2. Zie afbeelding no(C). 3. Zie afbeeldingen no(F.G.K. 4. Algemeen Rijksarchief 's-Gravenhage, in ventaris van de Staten Generaal, rekeningen van Vlaanderen no. 10614. 5. Iedere ambtsdrager, naar gelang zijn functie, moestambtsgeld betalen. Het overlijden van een van deze autoriteiten bracht geld in kas, door de opvolger te betalen (nieuwe thesau rier b. v. in het jaar 1788 het bedrag van£25 Vlaams). 6. S.J. Fockema Andreae ,,De Nederlandse Staat onder de Republiek", 2de druk, Am sterdam 1962, bladzijde 75. 7. Zie noot4no. 10629. 8. Idem. 9. Zie noot4 no. 10615. 10. Onder frijnen wordt verstaan het hakken van evenwijdige ribbetjes. Deze bewerking wordt toegepast op die vlakken van de steen die in het gezicht geplaatst zijn. 11. Geïnteresseerden wil ik hier verwijzen naar de publicatie van Eug. Droulers ,,Dictionnaire des attributs, allégories, emb/èmes et sym- bo/es". Turnhout, zonder jaar. 12.,, Geel is niet juist. Volgens de behorende be schrijving moet in plaats van geel wit of zilver worden gebruikt. Men gelieve hiermede reke ning te houden. 30.7. '52. Waarschijnlijk betreft dit de kleur der vleu gels, welke men in geel had geverfd, bij de restauratie in '52, waarvan in 1962 nog de sporen waren te zien". Deze aantekening be vindt zich in de documentatiemap van de heer Van Catz, die onlangs overleden is. 13. Begroting van24 augustus 1824, opgemaakt door Jacques Va/cke, loodgieter te Brugge; in de gemeenterekening van 1825 werd dit bedrag verantwoord. 14. St. Anna kreeg in 1951 waterleiding.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 55