HET STORTWEZEN E1 SCHRIFT Kees Cijsouw A/s wij voor Zeeland het onderwerp zou den moeten noemen, dat in 1977 het meest in de publiciteit is geweest, zouden wij met die keuze weinig moeite hebben. Wij zouden onmiddellijk het vui/stortwezen in Zeeuwsch-Vlaanderen aanwijzen. Er ging geen week voorbij, of men kon in de kranten de weerslag terugvinden van de onenigheid, die erin en buiten het Zeeuws- v/aamse over de problematiek der afvalver werking heerst. En er waren zelfs weken, waarin de ontwikkelingen dagelijks de aan dacht van de krantelezer vroegen. Er zijn als we het een beetje hebben be grepen in Zeeuwsch-Vlaanderen een stuk of zeven stortplaatsen en de essentie van de problemen is, dat er altijd wel een instantie te vinden is, die meent dat er bij al I die zeven stortplaatsen iets niet deugt. Ze moeten dus gesloten worden of mogen in het geheel dienen om er vuil op te storten. In werkelijkheid liggen de zaken iets inge wikkelder, maar daarmee zouden wij u hier niet uitputtend willen bezighouden. Wij zouden er voorlopig alleen op willen wijzen, dat op de stortplaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen een handjevol mensen het dagelijks brood verdient, maar I dat ze in deze benarde economische tijden een sterke bijdrage hebben geleverd aan de bevordering van de werkgelegenheid in allerlei andere sectoren van het maat schappelijk leven. De zes gemeentebe sturen in het gebied zaten keer op keer om de tafel om te kijken wat er aan de pro blemen te doen was, de provincie bemoei de zich ermee, de milieuinspectie in Zee land had er handen vol werk aan, advoca tenkantoren staken er bergen tijd in om de geschillen in het voordeel van hun cliënten uit te leggen en ook menig lid van de Raad van State stak menig uurtje in het arbitrair wikken en wegen van de problematiek. ledereen had er eigenlijk drukz'n werk mee en in zoverre lijkt er weinig reden tot kla gen. Eén onderdeel van de perikelen zouden wij gaarne iets nader met u doornemen. Daar toe dient nu in de rij van handelende instellingen de Centrale Vui/verwerkende Industrie (CVI) uit Ter neuzen te worden in gevoerd. Dat bedrijf wil de bij industrieën en anderen opgehaalde vui/stortspu/len in de Van Wyckhuysepo/der in de buurt van Hoek afleveren. De raad van Terneuzen verhinderde deze particuliere vui/ver- werkers echter dat terrein te exploiteren op planologische gronden. De gemeente Ter- neuzen zelf is voor de inrichting van een vuilstortplaats in de Koegorspo/der bij Sluiskil, waar men voor de toekomst de grote centrale vuilstortplaats voor Zeeuwsch-Vlaanderen wil situeren. Gede puteerde staten van Zeeland hadden daar geen bezwaar tegen, maar de Centrale Vui/verwerkende Industrie en een groep aanpalende particulieren wèl. De bezwaar den zochten het hogerop en zie de raad van State besloot het besluit van b en w van Terneuzen om zichzelf een aan/egver- gunning voor die stortplaats te geven en de verklaringgeen bezwaar" van de provin cie te schorsen. Nu voelen wij wel wat voor de instelling van centrale stortplaatsen. Je houdt de troep bij elkaar. In Midden-Zeeland is er ook één, in het S/oegebied, en die heeft vo/gens% Zeeuwse bestuurders zelfs het voordeel, dat het de vestiging van een park voor dec. met tanks voor de opslag van gas (Eurogas) veiliger maakt voor het belen dende Nieuwdorp.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 57