hellenburg 157 Hij geraakte, als aanhanger van de Lich- tenbergse partij, in conflict met de aan hangers van de partij der Lokhorsten en werd in 1413 uit Utrecht verbannen. Van Renesse trok zich toen terug op zijn bezit tingen in het graafschap Holland, hetgeen er op zou kunnen wijzen dat Hellenburg voor hem een te bescheiden woning was. Zijn verbanning was echter slechts voor korte tijd: op 6 april 1415 werd hij in Utrecht als poorter van deze stad begra ven. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Jan, die na een veelbewogen leven in 1438 stierf en eveneens in Utrecht werd begra ven. Zijn zoon Frederick van Renesse kwam evenals zijn vader en grootvader ook terecht in de maalstroom van de Utrechtse partijtwisten. Omstreeks 1450 moest hij er het veld ruimen en week uit naar Hellenburg. Toen hij daar op 20 sep tember 1452 stierf bleven zijn weduwe met haar vijf kinderen op Hellenburg wo nen. In de tweede helft van de 14e en in het begin van de 15e eeuw werd het kasteel Hellenburg uitgebreid, maar het is echter de bovengenoemde Frederick geweest die het kasteel zijn uiteindelijke vorm heeft gegeven. Indrukwekkend De 15e-eeuwse mens die op het kasteel moest zijn, kwam, nadat hij over de ruime voorburcht was gegaan, voor een indruk wekkend gebouw te staan. Een eenvoudi ge poort, aan de westzijde geflankeerd door een toren, een stevige muur met op de hoek nog een vierkante toren. De oost kant van het kasteel werd beheerst door drie ronde torens en op het binnenplein stond ongetwijfeld een groot gebouw, met daarachter als afsluiting de oude woontoren, met nog twee vierkante to rens ter verdediging van de zuidzijde. In

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 5