hellenburg 159 licht brengt. De muurresten worden ge conserveerd en er wordt een stichting in het leven geroepen die het geheel in eigendom krijgt. Deze Stichting tot instandhouding van objecten van culturele waarde in de Pro vincie Zeeland besluit in 1975 om het ka steel een goede beurt te geven. Met grote subsidie van Rijks- en Provinciewege, als mede van de Gemeente Borsele worden de funderingen grondig opgeknapt en het terrein door middel van paden en beplan tingen aantrekkelijk gemaakt. Hoewel het terrein er op dit moment nog wat kaal bij ligt de natuur moet zijn tijd van Renesse, heer van Malle, het terrein waarop Hellenburg staat verpacht aan enkele inwoners van Baarland; zij mogen dan ook een aantal bomen rooien die op het terrein staan. Rond 1700 komt Hellen burg in andere handen. Tussen 1760 en 1780 is het terrein in gebruik als zandput. Stichting Als in het najaar van 1957 ook in Baarland de herverkaveling een feit wordt, is het dr. Renaud van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek die de restanten van Hellenburg weer aan het Verval Hellenburg raakte steeds meer in verval. De afbeelding die Smallegange ons liet zien in zijn bekende ,,Cronyk van Zee land", spreekt duidelijke taal. Toch kwam ook Smallegange nog sterk onder de in druk van deze ruïne, hetgeen blijkt uit het volgende citaat: ,,Hier heeft voormaels een zwaer en heerlijk kasteel gestaen, Hellenburg genaemt, rontom in sijne wateren, doch nu meest vervallen..." Een enkele maal wordt er nog iets gezegd over het kasteel in een archief. Zo wordt op 19 september 1613 door Jonker Jan

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 7