mededelingen 34 b. toepassing Wet Arob; c. algemene waarborgen (zie bijvoor beeld bij belastingverordeningen, en vergelijk HR 19 januari 1968 NJ 1968-166). 2. Bij een beroep van de Overheid op be leidsvrijheid ten aanzien van de uitoefe ning van zijn publiekrechtelijke taak, is de burgerlijke rechter geneigd zich op grond van de Trias Politica buiten een beleidsbeoordeling te houden en dit be leid slechts uiterst marginaal te toetsen (daden van willekeur, détournement de pouvoir). 3. Al zou de burgerlijke rechter toetsen, dan is het nog de vraag of de toetsing aan .be ginselen van behoorlijk bestuur" wel vol doende bescherming biedt. Conclusie: De burgerlijke rechter zal moeten kunnen toetsen: a. de uitgifte-bedingen aan de hand van de monopolie-positie van vele gemeenten bij de uitgifte van bouwgrond (zie het zo genaamde Bovag li-arrest), op grond van misbruik van omstandigheden; b. bij een beroep op onereuze uitgifte-bepa lingen aan de hand van beginselen van de goede trouw (zie het zogenaamde HBU- Saladin-arrest), op grond van een onbe tamelijkheidscriterium (volgens artikel 65.3.1 ontwerp NBW); c. in de gevallen, waarin de burgerlijke rech ter stuit op beleidsvrijheid zou hij een ad vies moeten kunnen vragen, bijvoorbeeld aan de Kroon of Raad van State over de beleidsaspecten van het geding om het advies samen met de puur privaatrechte lijke niet-beleidsaspecten in zijn uitspraak gestalte te geven. VERZENDING „ARCHIEF'' 1977 Het is mogelijk dat door een technische fout niet alle leden het Archief 1977, dat begin januari is verzonden, hebben ontvangen. Daar niet is na te gaan, op welke leden dit betrekking heeft, verzoek ik de leden, die het Archief 1977 niet hebben ontvangen dit te melden aan de administratrice, Abdij 9, Mid delburg, telefoon 01180-28055, toestel 05. De secretaris DIT SEIZOEN NOG TE HOUDEN LEZINGEN: Vrijdag 17 maart 1978 Juridische Werkgroep. Prof. mr. R. Crince le Roy, hoogleraar Rijks universiteit van Utrecht. „Knelpunten in ons openbaar bestuur". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 4 april 1978: Vierde lezing in cyclus „landschap". Jhr. H. W. M. van der Wijck, Doorn. „Hoogtepunten van de ontwikkeling der Ne derlandse 18e-eeuwse buitenplaatsen in het bijzonder met betrekking tot Walcheren". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 april 1978: Werkgroep Historie en Archeologie. P. J. Brand, historicus te Hulst. „De geschiedenis van het land van Saeftinge". Lezing met dia's en de Saeftinge-film. Filmzaal Provinciale Griffie, St. Pieterstraat 42, Middelburg, aanvang 19.30 uur.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 34