DE ZELANDIA ILLUSTRATA IN HET RIJKSARCHIEF IN ZEELAND Drs. R. L. Koops Sinds het begin van dit jaar heeft het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen zijn historisch-topografische atlas Zelandia lllustrata aan het rijksarchief in Zeeland in bewaring gegeven. Een historisch-topografische atlas geeft aan de hand van honderden kaarten en af beeldingen een historisch beeld van een land, provincie, stad of van een bepaalde periode. Zoals de titel aangeeft kan men in de Zelandia het historisch gezicht' van onze provincie vinden. De grondslagen van de Zelandia lllustrata moeten wij in de 18e eeuw zoeken. Deze eeuw wordt in het algemeen gekenmerkt door een grote verzamelwoede die in Ne derland mede uitmondde in het ontstaan van vele historisch-topografische collec ties. Volgens de grote 19e-eeuwse kenner en verzamelaar Frederik Muller was dit een zuiver Hollands fenomeen. Om met zijn woorden te spreken: „beoefening van geschiedenis door platen, kaarten, por tretten, meer bepaald de beoefening der geschiedenis van eenig land of van enige tijd, door eenen „Historischen Atlas", - ziedaar een vak van studie in Nederland ontstaan, daar alleen gekweekt, maar daar alleen mogelijk en verklaarbaar." Voor die verklaring moeten wij echter nog een stapje verder terug in de tijd. De 17e eeuw brengt ons de bloeitijd van de Ne derlandse kaartenmakers, -drukkers en -uitgevers. Deze bloei werd op het einde van de 16e eeuw ingeluid door de atlassen van Ortelius en bereikte zijn hoogtepunt met de atlassen van Blau, Janssonius en CL.Jsz. Visscher. Dit waren louter topo grafische atlassen, over het algemeen ge bonden in prachtige leren of perkamenten banden. De hoeveelheden kaarten die in deze tijd gedrukt worden men vervaardigde ook grote wandkaarten in onderdelen en spe ciale stedeboeken waren zo groot dat men tegen het einde van de 17e eeuw van een overvoerd rakende markt zou kunnen spreken. Deze kaarten nu vormden de be langrijkste bron en bestaansmogelijkheid voor de 18e-eeuwse particuliere kaart- en prentverzamelingen. Daarbij stelden de 18e-eeuwse drukkers en uitgevers zich in op de grote vraag naar historisch-topo grafische afbeeldingen. De Zelandia lllustrata past volkomen in dit kader en is vergelijkbaar met de grote at lassen uit die tijd zoals de atlas van Boen dermaker en de „Grand theatre de l'uni- vers" van Uilenbroek, die echter de tand de 11 O O ÖE VREIJE IIEERLEIKHEID DUINREEK .-Vclxler eix Heclitoi* Z/yde lo v^ieïi HET

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 12