de zelandia illustrata in het rijksarchief in zeeland 125 des tijds niet doorstaan hebben. Deze 18e-eeuwse atlassen waren in tegenstel ling tot de veelal gebonden 17e-eeuwse atlassen samengesteld uit in portefeuilles geborgen losse kaarten en afbeeldingen. Bij nadere beschouwing van het ontstaan van de Illustrata blijkt onze verzameling in twee gewesten, zowel in Holland als in Zeeland, geworteld te zijn. Het was de Amsterdammer Matheus Brouërius Nideck (1677-1742) die een verzameling bijeen bracht onder de welluidende titel: Zelandia Illustrata; dat is het graafschap van Zeelant in zijn steden, dorpen, der selven gebouwen, kloosters, adellijke hui zen, lusthoeven afgebeeld in tekeningen en printen, met desselfs oudheden enz." Deze wijdlopige titel, ook al eigen aan de 18e eeuw, geeft aan wat de Zelandia te bieden heeft. Een volgende eigenaar van de verzameling was Hendrik Busserus (1701-1781). Hoe en wanneer de Zelandia in zijn bezit is gekomen is nog onduidelijk. Tot op heden ging men er van uit dat hij hem direct na de dood van Brouërius Nideck in 1742 in zijn bezit heeft gekre gen. Vier ongedateerde maar waarschijn lijk 18e-eeuwse titelprenten die in deel III van de Zelandia zijn opgenomen maken het er ook niet duidelijker op. Bij nauw gezet onderzoek bleken uit deze prenten op sommige plaatsen de namen van de samenstellers gesneden en andere ervoor in de plaats geplakt te zijn. Hierdoor is de waarde en onderlinge relatie van de nu voorkomende namen Brouërius Nideck, W. Henskes en H. Busserus onduidelijk. Waarschijnlijk is echter de Amsterdamse koopman Henskes eigenaar of mede-eige naar tussen Brouërius Nideck en Bus serus geweest. Daarbij is het ook niet dui delijk hoe de Zelandia zich verhoudt tot de collectie „Schouwburg der Nederland- sche gebeurtenissen van 1586-1716" die Brouërius a Nideck ook heeft aangelegd. Is de Illustrata hier een onderdeel van ge weest of heeft a Nideck aan twee verza melingen naast elkaar gewerkt? Op deze en andere schimmigheden in het ontstaan van de Zelandia hopen wij misschien in de toekomst enig licht te kunnen werpen. Mogelijk kunnen enkele bewaard geble ven zeldzame 18e-eeuwse veilingcatalogi ons hierbij op weg helpen. Hoe het ook zij op een gegeven moment blijkt de collectie opgenomen in Busserus' „Atlas der Zeven Vereenigde Provinciën". Na zijn dood wordt deze atlas geveild en weet mr. Jacob Verheye van Citters (1753-1823) voor f 100,— de hand te leg-

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 13