Slib-reeks over boeken 136 zorgende activiteit van bedelmonniken in de voorsteden aan de Hollands/Zeeuwse steden moeilijk getoetst kunnen worden omdat zij te klein zijn. In de studie van Henderikx is het stedelijk karakter van de kloosters duidelijk uit de verf gekomen. Een goed voorbeeld is het gebruik van de kloostergebouwen in drie van de vier steden door stadsbesturen en gilden als vergaderruimte. Verder zijn de conservatorschappen der kloosters steeds in handen geweest van stedelijke functio narissen en vooraanstaande burgers. De kloosterbevolking wordt voor een belang rijk deel gerecruteerd uit de burgerij van de vestigingsplaats. Aan het slot van zijn werk onthoudt Hen derikx ons de uitval niet die Melis Stoke doet tegen minderbroeders en predik heren in het Vlaamse leger dat in de week voor Pasen van het jaar 1304 voor Zierik- zee verschijnt en uitbundig feest viert al zegt het weinig over de algemene houding jegens bedelorden. Men sach se dansen en de spring hen ende sere trompem also wale, witten donredaghe ten avontma/e. Daer waren freren ende jacopine. ie wane, dat si dene pine hadden van den dienste ons heren ende in castien ende in leren, ende wast oec dat si songhen hol Het waren prop heten pseudo.. Freren zijn minderbroeders en jacopine predikheren. Het is onduidelijk of Middelburg en Zierik- zee ten tijde van de komst van de minder broeders versterkt zijn. Middelburg heeft in de 13e eeuw in ieder geval de nog met wal en gracht omgeven burg waarop ook het minderbroedersklooster staat. In ver band met hun economische betekenis schijnen beide steden zonder meer ge schikt bevonden te zijn om een of meer bedelordekloosters op te nemen. Moge deze aantekeningen over een be langrijk werk volstaan met gelukwensen aan de auteur. „De Verpletterende Werkelijkheid" is een verhaal van J. M. A. Biesheuvel dat als nr. 1 in de Slib-reeks is verschenen. Een uit gave van de Stichting Zeeuws Kunste naarscentrum. De pentekeningen zijn van Wim Hofman. Nr. 2 in deze reeks is de gedichtenbundel van Martien Leenhouwers „Onzegbaar" met monotypes van J. C. van Schagen. Bijzonder smaakvol uitgevoerde boekjes waarop men zich voor f 15,— per jaar (6 boekjes) kan abonneren bij het Kunste naarscentrum, Molstraat 13, Middelburg. Een \ieuw Lied ZIE IïI Iv ZEESCHE ICERIIIS. WijzeMoedig enz. Zicrikzce! Zicrikzce.! wat geeft gij een vreugde, Kom allen aan op du baan, kennis houden gaan, Eens in 't jaar regt in de wind Zierikze.esehe kermisvriend Met de meisjes aan uw zij O wat zijn de meisjes blij (O wat zijn zij blij r Geld op zak. geld op zak, bet kan nu weer lijden, Het moet er aan dan gedaan kermis houden gaan Eens in 't jaar enz. Ga je mcöga je meé naar de plaats van dansen Daar zullen wij vrolijk blij dansen op een rij Eens in 't jaar enz.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 24