Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr. J. A. Lantsheer Redactieadres, tevens adres van het secretariaat van het Genootschap: Abdij 9, Middelburg. JACOB CATS-BUNDEL VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Door de Werkgroep Historie en Archeolo gie van het Genootschap is naar aanleiding van het Cats-jaar een themanummer van het Bulletin uitgegeven met een aantal studies over Jacob Cats, samengebracht onder de titel: Visies op Jacob Cats en zijn tijd. Het nummer begint met een artikel van prof. dr. E. H. Waterbolk van de Rijksuniversiteit te Groningen over de Gouden Bul van Bier vliet, een middeleeuwse oorkonde die eens in het bezit van Cats was en thans in het British Museum te Londen berust. Drs. E. van Roosmalen-Mann belicht de per soon van Adriaen van de Venne, de be roemde illustrator van Cats' werken. Bij dit artikel is een unieke reproductie opgeno men van een schilderij waarop het interieur van de drukkerij van Van de Venne te Mid delburg is afgebeeld. Drs. C. Boekema-Sciarone en drs. T. Loo- nen geven een beschouwing over de vrouw in het werk van Cats en de 17e-eeuwse dis cussie. Drs. J. Kluiver, wetenschappelijk medewerker bij het Historisch Museum te Rotterdam belicht het gezin in de Gouden eeuw aan de hand van Cats' op- en aanmer kingen over het gezinsleven. In de laatste twee artikelen wordt Cats als politicus be licht. Drs. R. Abma behandelt de raadpen sionarisverkiezing van 1630/31, waarbij Cats' Zeeuwse afkomst een rol speelde. Het nummer besluit met de lezing die prof. dr. J. J. Poelhekke van de Universiteit te Nij megen voor het Genootschap en de Werk groep hield over Jacob Cats als staatsman. In deze bijdragen komen nieuwe en verras sende visies over Jacob Cats en zijn werk naar voren. Het nummer telt 23 illustraties, waaronder vele werken van Adriaen van de Venne. De litteratuuropgave van de diverse bijdragen is verwerkt tot een Bibliografie, die een goede ingang geeft op de litteratuur over Cats en zijn tijd. Met het notenappa raat telt de bundel 100 pagina's. De Catsbundel is verkiur door storting van f 12,50 op giro 3719924 t.n.v. Werk groep Historie en Archeologie, Vroonland- seweg 3b, Kapelle. Bij lidmaatschap van de Werkgroep of abonnement op het Bulletin ontvangt men de bundel als eerste afleve ring van de jaargang 1978. De contributie bedraagt f 12,50 eveneens te storten op giro 3719924. LEZINGENPROGRAMMA 1978-1979 zaterdag 16 september 1978 Excursie naar Zuid-Beveland (nadere aan kondiging volgt). dinsdag 10 oktober 1978 Eerste lezing in cyclus „stormvloeden" Prof. F. F. F. E. van Rummelen te Noord- Scharwoude: „Stormvloeden c.q. transgressies tijdens het kwartair in Zeeland". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. vrijdag 13 oktober 1978 Werkgroep Muziek in samenwerking met Ned. en Geref. organistenvereniging. Dr. A.J. Gierveld: „Het Nederlandse Huisorgel in de 17e en 18e eeuw". Zeeuws Museum, Middelburg, aanvang 20.00 uur. zaterdag 14 oktober 1978 Excursie naar enige huisorgels in Zeeuwse kerken. donderdag 19 oktober 1978 Juridische Werkgroep Prof. mr. M. J. A. van Mourik, hoogleraar burgerlijk recht Rijksuniversiteit Leiden: „Samen-leven naar Leids model". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. maandag 6 november 1978 Dr. P. J. Koets te Ellemeet: „Persoonlijke indrukken en herinneringen van het Nederlands-Indische vraagstuk na de oorlog (l 945-194 9)". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. midden november Werkgroep Muziek Concert koor Pavane in de Koorkerk te Middelburg. eind november Werkgroep Muziek Concert in het Zeeuws Museum. donderdag 30 november 1978 Tweede lezing in cyclus stormvloeden" Dr. C. Dekker, Rijksarchivaris in Utrecht: „Transgressies en occupaties". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. dinsdag 12 december 1978 In samenwerking met Natuurkundig Gezel schap Middelburg Drs. A. Bi. J. Sepers, bioloog: „Biologische veranderingen in het Delta gebied". donderdag 14 december 1978 Werkgroep Historie en Archeologie Drs. A. P. de Klerk: „Cultuurlandschapsbescherming. Een hi- storisch-geografische beschouwing aan de hand van een aantal Zeeuwse voorbeelden". Rijksarchief, Middelburg, aanvang 20.30 uur. dinsdag 9 januari 1979 Derde lezing in cyclus „stormvloeden" Ing. K.J.J. Brand, Hoofd Technische Dienst Waterschap Hulster Ambacht: „Over de opbouw (bedijkingen), neergang (inundaties) en heropbouw (herdijkingen) van het Oost-Zeeuwsvlaamse polderland". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. viijdag 19 januari 1979 Juridische Werkgroep Prof. mr. W. Nieboer, hoogleraar strafrecht en criminologie Hogeschool Tilburg: „Strafrecht en psychiatrie". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. dinsdag 13 februari 1979 Vierde lezing in cyclus „stormvloeden" F. Beekman te Zierikzee: „Het verdwenen Zuidland van Schouwen". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. medio februari 1979 Werkgroep Muziek Concert in de Concertzaal te Middelburg met als thema: „De ontwikkeling van de piano in de 18e en 19e eeuw".

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 25