DE MIDDELBURGSE BOLWERKEN „De vesten zijn geheel breed en diepe, en versch, van alle riviervisch versien, tot groot gerief der r-> #-* ingesetenen r. W. OlJtlKe Smallegange. Inleiding A/s we de Middelburgse bolwerken in hun huidige gedaante beschouwen mogen we blij gestemd zijn over hetgeen er nog van rest. Aan de andere kant: zoveel is er niet meer over van de eertijds ,,sier/yk beplante Buitensingels". De aanleg van het Kanaal door Walcheren en de spoorlijn naar V/issingen deden in de vorige eeuw de bolwerken aan de oostzijde verdwijnen. De tangent, de sne/verkeersweg buiten het stadscentrum, kalfde onlangs nog een stuk van het V/issings- en Seisbo/werk af. Vooral 's winters rest eraan deze zijde van de bolwerken niet veel meer dan een dunne bomenmuur. We willen proberen hieronder in kort bestek een overzicht van de historie der Middel burgse bolwerken 1te geven. Vroege omwallingen Wanneer een middeleeuwse nederzetting stadsrechten verkreeg betekende dit meestal ook dat men gerechtigd was om het stadsgebied door omwalling te bevei ligen. Aanvankelijk gebeurde dit door mid del van een aarden wal, een gracht en een houten palissade. Later werden, ter meer dere beveiliging, stenen muren, torens en stadspoorten gebouwd. Dommisse heeft in het begin van deze eeuw een uitgebreide studie over de eer ste omwalling van Middelburg het licht doen zien. Middelburg ontstond uit een in de 9e eeuw tegen de Noormannen opgeworpen verdedigingswerk. Het oudste stadsdeel, vóór de stadsuitleg van 1254, is op de tegenwoordige stadsplattegrond nog goed waar te nemen; het wordt begrensd door de Markt, Lange Noordstraat, Hof plein, Wagenaarstraat, St. Pieterstraat, Korte Delft en Lange Delft. De toenmalige stad werd beschermd door het water: door de St. Pieterstraat stroomde het riviertje de Arne en langs de Lange Delft liep een gegraven stads gracht. Stadsuitleggingen vonden plaats in 1254, vóór 1317, in het derde kwart van de 14e eeuw, in 1549-1550 en in 1578-1591. Mid delburg werd in deze middeleeuwse perio de omgeven door een ringmuur met vele torentjes 2). De Bolwerken: 1. Zestiende, zeventiende en achttiende eeuw Tussen 1585 en 1597 werden de oude stadsmuren ten dele afgebroken. De laat ste grote stadsuitleg, waarbij de huidige bolwerken ontstonden, vond toen plaats: ,,Den 10en Mei 1595 werd het bestek op gemaakt voor een uitleg van buiten de Segeerspoort, dus tot waar de stad in 1549/50 was versterkt, naar West en Noord om den houwer (het molenwater, Mmm

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 16