de middelburgse bolwerken 165 5 november 1947 jubelde: ,,Neêrland's jeugd, vertegenwoordigd door 1000 kin deren uit Middelburg, 200 uit Vlissingen, 200 uit de Walcherse dorpen en 40 uit Rotterdam, heeft gistermiddag de jonge stekken geplant, waaruit de bomen zullen groeien, die de eenmaal befaamde bol werken van Middelburg hun schoonheid zullen hergeven. Dit begin van de herbe planting der Zeeuwse hoofdstad, gevolgd door de internationale vlaggenparade op de Markt, vormde de apotheose van de officiële plechtigheden tijdens de Boom- plantdag, onvergetelijk voor een ieder, die er getuige van mocht zijn." De bolwerken bloeiden weer op. De bomen en struiken op de bolwerken waren voorzien van bordjes, waarop de naam van de desbetreffende planten was aangegeven. Helaas vielen deze bordjes zo vaak ten prooi aan jeugdvandalisme dat besloten werd ze niet weer aan te bren gen. Burgemeester en wethouders van Middel burg besloten in 1974, op initiatief van de bioloog Wedts de Swart, de singels en bolwerken niet meer met giftige stoffen te laten bespuiten en door minder maaien meer wildgroei van „onkruid" te doen ontstaan. De poorten De uitvalswegen van een omwalde stad werden doorgaans overkoepeld en be schermd door stadspoorten. Zo ook te Middelburg. In de middeleeuwen waren er acht: de Noorddampoort, de Zuiddam poort, de Koepoort, de Noordpoort, de Seispoort, de Langevielepoort, de Gort- strate- later Vlissingsepoort en de St. Geertruids- of Segeerspoort. Deze poorten werden allen eind 16e eeuw afgebroken in verband met de stadsuit breiding en de daarmee gepaard gaande aanleg van de nieuwe wallen. Spoedig verrezen echter weer nieuwe stadspoor ten, die dezelfde namen droegen als de oude poorten. In de 17e en 18e eeuw verving men een aantal bestaande poorten door eenvou diger constructies (zoals hameiden, dat zijn eenvoudige poorten met een valhek); voor de Koepoort kwam in 1735 een sier- poort in de plaats. Alle voornoemde poorten, behalve de Koepoort, vielen in de 19e eeuw aan de slopershamer ten prooi omdat ze hun mili taire waarde verloren hadden. Thans zijn nog slechts de onlangs gerestaureerde fragmenten van de Noordpoort (aan het Noordpoortplein) en de in 1972 opgeknap te overblijfselen van de Noorddampoort aan de Nederstraat en de 18e-eeuwse Koepoort over. Wat bevond zich zoal op en aan de bolwerken? Eertijds telde Middelburg 6 molens, daar van zijn er thans nog maar twee in de stad

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 21