WANDELING OVER DE WALLEN VAN HULST P. J. Brand Een wandeling over de wallen en bolwerken van de oude vestingstad Hulst in het voorjaar en in de zomer, is niets meer of minder dan een belevenis. De vestingwerken in de sneeuw, met daarop een naar hartelust sleetje rijdende jeugd en de grachten vol schaat senrijders, is een tot leven gekomen schilderij van Pieter Breughel. De vreemdeling, die na een bezoek aan het soms wat al te drukke Hulst rust op de wallen zoekt en vindt, moet getroffen zijn door de streng geometrische aanleg van de vijfhoekige bolwerken, de streng ge lijnde vestinggrachten, met daarin en er achter de ravelijnen en zacht glooiende contrescarpen. Op de machtige wallen met hun uniek entourage, moet hij zich onwillekeurig de belegerde voelen, die uit ziet naar, gelukkig denkbeeldige, belege raars. Hij voelt zich hier op een uitzonder lijk stuk historische grond, waarover de geschiedschrijvers, zich al of niet bij de overwinnaars of verslagenen bevindende, juichende of droevige verhalen geschre ven hebben. Kijkend over de grachten en contrescar pen, ontrollen zich hier en daar heerlijke vergezichten. Tot zover het oog reiken kan zien we het vlakke land van de aan de stad grenzende polders. Wenden we daarna het oog naar binnen, dan worden we getroffen door het toch nog wel mid deleeuws aandoend beeld van het be neden ons liggende stadje met zijn impo sante basiliek, zijn Halletoren, de refusia- torentjes en aan bochtige straatjes gele gen oude huizen. De niet ingewijde wandelaar zal zich bij dit alles afvragen, hoe zijn die machtige wal len en bolwerken hier gekomen, wanneer heeft men ze gemaakt en wie waren de ontwerpers en bouwers? Ook kan voor hem de vraag oprijzen, waarom ligt dit sterke, doch niet meer aan zijn opzet be antwoordende bouwwerk hier nog? Waar toe is het nog nodig? Als hij dan, na zeker intens genoten te hebben en een en ander opmerkzaam in zich te hebben opgeno men, zijn wandeling heeft beëindigd, zal hij op zijn laatste vraag zelf het antwoord wel kunnen geven. Hij moet dan zonder twijfel zeggen, ja, het is goed, dat dit historisch monument met zijn herinnerin gen aan een groots verleden hier nog aan wezig is. Zo'n oord van rust, stilte en schoonheid, waar de mens zich even uit zijn jachtend bestaan terug kan trekken om verpozing en bezinning te vinden, is een bezit voor de hele gemeenschap en mag niet verloren gaan. Om op de eerste vragen een antwoord te kunnen geven, zullen we de tijd enkele eeuwen terug moeten zetten. Nadat de 15e-eeuwse vesting tijdens het grote beleg van 1596 onbruikbaar was ge worden en omdat in de 80-jarige oorlog Hulst een strategisch belangrijk punt was tussen de Noordelijke en Zuidelijke Neder landen, was het noodzakelijk de stad op nieuw en beter te versterken. De Spaanse

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 34