wandeling over de wallen van hulst 179 koning besloot dan ook in het begin van de 17e eeuw, de thans nog bijna ongerept aanwezige vesting te bouwen. Uiteraard heeft de bouwgeschiedenis ook veel te maken gehad met het verloop van de vele krijgsbedrijven, die zich rond de wallen en de bolwerken hebben afgespeeld, doch daarmee willen wij u nu niet vermoeien. De ontwerpers en bouwmeesters van de nieuwe vesting waren deskundigen uit de Zuidelijke Nederlanden en uit Spanje. We ontmoeten Pieter Le Poivre uit Brussel, ingenieur en tekenaar en Mr. Jan de Buck uit Gent, vestingbouwkundig ingenieur, als de eerste ontwerpers. In de jaren 1613 en 1614 werden de contrescarpen ,,int ronde vande stede" besteed door de Spanjaard Anthonio Fernando de Castillo, controleur van de bewapening. In het jaar 1618 werd begonnen met de bouw van de vestingwerken direct rond de stad, dat wil zeggen met de wallen, bolwerken en grachten. Toen werden de eerste twee bolwerken besteed en gebouwd door de ingenieurs Martin en Lucas d'Ancre en Signor Jan de Cock, allen uit de Zuidelijke Nederlanden. Het hele werk stond onder de leiding van Signor Nicolaes de Vinario, ingenieur van de Aartshertogen Albertus en Isabella. De hele bouw werd betaald door de zogenaamde ,,Vier Leden sLands van Vlaenderen", uiteraard met geld dat door de bewoners van Vlaanderen zelf moest opgebracht worden. Tegelijkertijd met de wallen en bolwerken, werden ook nieuwe stadspoorten ge bouwd. Als eerste de nieuwe Dubbele poort". De naam was misleidend, want er was slechts een enkele doorgang toen. Hij heeft deze naam geërfd van de in 1596 kapot geschoten, inderdaad ,,Dobbele poort". De poort werd in het jaar 1620 in gebruik genomen. Een jaar daarna kwa men de Gentse- en de Bagijnepoort ge reed. In 1621 was de hele vesting afge bouwd en tot verdediging tegen vijande lijke aanvallen gereed. Blijkens ingebeitelde jaartallen en ook ge zien de vorm, zijn de huidige stadspoorten -niet meer de oorspronkelijke. De tegen woordige Bagijnepoort werd gebouwd in het jaar 1704, de Dubbele in 1771 en de Gentse in 1780. De twee eerst genoemde kregen enkele jaren geleden, vanwege het toegenomen verkeer, een tweede door gang. Het openen en sluiten van de stads poorten heeft men in Hulst tot het jaar

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 35