wandeling over de wallen van hulst 181 1859 volgehouden. Kort nadat de Fransen Hulst in 1794 bezet hadden, besloot de Franse regering de vesting Hulst te ontmantelen. Toch zijn de wallen en bolwerken nadien nog even in staat van verdediging gebracht en wel op het laatst van de tweede wereldoorlog, toen de Duitsers Hulst als verdedigings steunpunt in de linie tussen het kanaal Gent-Terneuzen en de Schelde inrichtten. In de wallen en bolwerken werden kaze matten en bunkers gebouwd en kanonnen geplaatst. Bij de aanval op de stad bleken de aarden wallen nog van uitstekende kwaliteit te zijn en zeer goed bestand tegen artillerievuur. Een granaatinslag had geen groter resultaat dan een ondiepe put. Het behoud van het prachtige monument van Oud-Nederlandse vestingbouwkunst heeft vaak aan een zijden draadje gehan gen. Reeds direct nadat de Fransen in 1794 besloten hadden de vesting Hulst te ontmantelen, stelde men in de „Munici- palen Raad" van Hulst voor de wallen en poorten maar te slechten. Een dergelijk voorstel werd in de loop van de vorige eeuw niet minder dan viermaal in de ge meenteraad aan de orde gesteld. Gelukkig was het merendeel van de Hulsterse vroe de vaderen voor zo'n vandalisme niet ge porteerd. Wel in 1918. Toen stelde een raadslid voor de wallen en de.bolwerken te slechten en de grachten te dempen, om zodoende, naar hij meende, goedkope bouwgrond te verkrijgen. Zijn voorstel werd met algemene stemmen aangeno- men. Tegen zo'n voorgenomen euveldaad brak niet alleen in Hulst, maar in heel

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 37