DE BETEKENIS VAN BOLWERKEN VOOR STAD EN LANDSCHAP meke van Oosten In de voorgaande artikelenreeks is uitge breid de historie van bolwerken van een aantal Zeeuwse vestingsteden en -stadjes aan de orde gekomen. Daarin komt duide lijk naar voren dat historisch gezien de nu bestaande resten van de stadswallen zeer verschillend en buitengewoon interessant zijn: derhalve zeker het behouden waard. Toch vindt er een voortdurende aantas ting en afbraak van de stadswallen plaats. Uit het feit dat de bolwerken nu overal nog tamelijk goed als zodanig herkenbaar aanwezig zijn, blijkt wel dat het om zeer grote, veel ruimte in beslag nemende wer ken is gegaan, die niet zomaar op te ruimen zijn. De aanwezigheid van stadswallen en in later tijd de restanten ervan hebben in de loop van de geschiedenis een duidelijk stempel gedrukt op het stadsbeeld en op het beeld van de stad in het landschap. Derhalve hebben de wallen behalve een historische waarde ook nu een betekenis voor de stad en het landschap. In de tijd van dreigend gevaar van buitenaf was het uit veiligheidsoverwegingen noodzakelijk om zo efficiënt mogelijk de beschikbare ruimte binnen de stad te be nutten. Hierdoor ontstond het kenmer kende stadsbeeld van nauwe straten, af gewisseld met pleinen waar ruimte was om markt te houden en waaraan de bij zondere bouwwerken zoals de kerken, het gemeentehuis zijn gesitueerd. Voorts werd er binnen de wallen enige ruimte gehouden om stadsuitbreidingen op te vangen. Afhankelijk van de ontwikke lingsmogelijkheden en daarmee de groei- snelheid van de verschillende steden heeft het korter of langer geduurd voor dat alle ruimte binnen de stad was verbruikt. Ook de de periode van dreigend gevaar van buitenaf bleef men zuinig omgaan met de resterende ruimte binnen de wal len. Het „buiten de veste" gaan wonen was toch een hele stap, waarbij de directe betrokkenheid bij de stad verloren zou gaan. De snelst groeiende steden groei den „tegen de wallen op" tot dat er wer kelijk geen centimeter ruimte over was en wel buiten de vesting gebouwd moest worden. De stad stulpt als het ware naar buiten, hier in de ruimte van het land schap liggen nieuwe mogelijkheden om te bouwen. Er wordt dan ook veel ruimer ge bouwd, maar door het gebrek aan begren zingen ontstaat een gebouwde omgeving die amorf is van struktuur en daardoor vrijwel altijd veel minder interessant dan de stedelijke sfeer van de stad binnen de wallen. Helaas hebben de hedendaagse stadsuitbreidingen door de moderne eisen van ruimere bouw en vereiste grootte van bouwstromen het karakter gekregen van een eindeloze brei van een zelfde soort woningen: rijtjes van vier, twee-onder- één-kap en bungalows. Door de aanwezigheid van de stadswallen is een scherpe tegenstelling ontstaan in karakter tussen de oude stad en de nieu were buitenwijk: stedelijke en herkenbare bouw tegenover een amorfe struktuur van nieuwbouw-zoals-overal. Natuurlijk is het veel gezonder om met meer ruimte en licht te leven, zoals dat in de buitenwijken kan. Voor de overvol gebouwde stad vor men de bolwerken de noodzakelijke groe ne ruimte: het is het speel- en wandel- Natuur en landschap van de wallen van Retranchement.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 42