de betekenis van bolwerken voor stad en landschap 187 gebied voor de oude stad. Als rekreatie- parken hebben ze een unieke ligging en vorm. De gesloten ronde vorm maakt een rondwandeling mogelijk en de sculptuur van de stadswallen in het horizontale en verticale vlak maakt zo'n wandeling inte ressant door de verschillende gezichts hoeken op afwisselend de stad en het landschap (of de bebouwing van de bui tenwijken). Door hun specifieke vorm zijn de stadswallen zeer herkenbaar en laten zich op een gevarieerde wijze inrichten. Ondanks de romantische opvattingen sinds 1840 (zie Middelburg) bleef de her kenbaarheid. De parkachtige omgeving van bijvoorbeeld Middelburg, Goes (foto) en Zierikzee hebben dan ook duidelijk een verschillend karakter. Ondanks de duidelijke „nieuwe" functie van de stadswallen, parkgebied voor de grotere feteden, worden de stadswallen toch in hun voortbestaan bedreigd. In deze tijd van binnenstadsproblematiek: stadsvernieuwing, bescherming stadsge zichten, handhaving centrumfunktie en toename van het autoverkeer wordt het de bestuurders blijkbaar erg moeilijk ge maakt de in de loop der eeuwen gevormde en in stand gebleven leefruimte gaaf te houden. Bij stukjes en beetjes dreigt de groene ruimte die de bolwerken vormen, te worden opgeslokt door bebouwing, brede asfaltwegen en parkeerterreinen (Middelburg). Dit zal toch niet het toe komstbeeld van alle stadswallen zijn? Enkele steden zijn zo weinig gegroeid, dat de nieuwbouw geheel binnen de bolwer ken kon worden gerealiseerd. Hier gren zen de wallen nog aan het landschap, maar allang niet meer op de vijandige wijze, die de stad tegen het gevaar uit het landschap moest beschermen. Eerder zou men nu wel eens kunnen zeggen dat de wallen het landschap tegen de stad be schermen. Deze wallen zijn niet omge vormd in parken maar geven de indruk af gesleten te zijn door o.a. beweiding. De aanwezigheid van de stadswallen aan de buitenrand van de stad maakt een geleide lijke overgang van de stad naar het land schap mogelijk. Dit in tegenstelling tot steden die hun wallen ontgroeid zijn en steden die geen wallen bezitten. Hier grenst de bebouwing vaak direct aan het landschap. In verband met de hoge grondkosten is het meestal niet mogelijk een interessante overgang te creëren tus sen deze twee elementen. In het gunstig ste geval wordt een strook van ±5 meter bestemd tot groenelement, maar helaas moet dan nog maar afgewacht worden of deze wordt ingeplant en ingericht. De aanwezigheid van stadswallen maakt het mogelijk een heei „natuurlijke" over gang tussen stad en landschap te bewerk stelligen. Allerlei elementen van zowel de stad als het landschap kunnen in dit grensgebied vertegenwoordigd zijn. Als stedelijke elementen zijn te noemen be- Park op de wallen van Goes, de bomen hebben naambordjes.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 43