de betekenis van bolwerken voor stad en landschap 188 halve de door de stedeling gemaakte vorm van het terrein: wandelpaden en recreatie terreinen, zoals speeltuinen en -plaatsen, speel- en ligweiden. Elementen uit het landschap die zich hiermee heel goed ver enigen zijn bijvoorbeeld beplanting met bomen en struiken en de daarbij behoren de flora en fauna, gedeeltelijk agrarisch gebruik en de ontwikkeling van natuur- terreintjes in drassige en waterrijke ge deelten van het wallencomplex. Een der gelijk gebied is voor de bewoners van de stad of van het stadje buitengewoon in teressant om in te recreëren. Tevens voor komt een dergelijk wallencomplex de har de confrontatie van nieuwbouwwoningen met het open Zeeuwse landschap. Niemand vermoedt achter het fraaie land schap op de foto van de wallen van Re- tranchement een nieuwbouwwijk met rijtjeshuizen waarmee heel Nederland vol staat. Maar de bewoners van deze „ge wone huizen" hebben wel een uniek re- kreatiegebied naast de deur! Ook de stadswallen die de bebouwing nog binnen hun grenzen hebben weten te houden worden op allerlei wijze in hun huidig voortbestaan bedreigd. Behalve door bebouwing ook bijvoorbeeld door wegenaanleg, zoals rondwegen om het verkeer door de oude stad te ontlasten. Het is dan ook zaak dat het gebied van de stadswallen in de bestemmingsplannen van de bebouwde kommen en het buiten gebied een adequate bestemming krijgen, zodat hun voortbestaan gegarandeerd kan worden. Steeds meer wordt ingezien dat de stads wallen een waardevol gegeven zijn in onze leefomgeving, zoals onder meer blijkt uit een recent verschenen boekwerk over de stadswallen: Verschanste Schoonheid*). Ook gaan er steeds meer stemmen op om de wallen in hun oude glorie te herstellen. Hierbij zijn echter nog wel enkele kant tekeningen te plaatsen. De stadswallen hadden oorspronkelijk een defensief ka rakter en presenteerden zich scherp en vijandig aan het vrij van beplanting te hou den omliggende landschap. Deze defen sieve funktie hebben de wallen allang niet meer en de in de loop der tijden gemaakte omvormingen tot gebied met een andere funktie weerspiegelt een stuk geschiede nis van de stadsbewoners. Enkele restau raties van fraai gevormde bolwerken zou den tot voorbeeld kunnen dienen. Eigen lijk zou dit dan bij steden zonder uitbrei ding buiten de veste moeten gebeuren. Een dergelijke afwerende scheiding met uitgekiende schietrichtingen e.d. tussen oude stad en buitenwijken is toch wel zeer discutabel. Het meest zinvol en gewenst lijkt toch wel in de eerste plaats de zorg voor het be houd van de bolwerken door middel van een adequate bestemming, aangevuld eventueel met een uitbreiding van recrea tieve mogelijkheden en accentuering van de oude sculptuur door middel van be planting, bijvoorbeeld met bomen. Op, deze wijze zal de h'iidige betekenis voor stad en landschap van de stadswallen in een rijke verscheidenheid tot haar recht kunnen komen. De schaal kan men zelf ervaren. Een wandeling over de bolwer ken van Middelburg kost een uur, over die van Tholen ruim twintig minuten. Daar tussen ligt de tijdsduur van de bolwerken besproken in dit nummer. Noortje de Roy van Zuydewijn: Verschanste schoonheid, een verrassende ontdekkingstocht langs historische verdedigingswerken in Neder land. Amsterdam, 1977.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 44