DE VESTING THOLEN J. P. B. Zuurdeeg De bedijking van de polder waarop Tholen is ontstaan heeft vóór 1220 plaats gevon den. Aan de noordkant van de Vijftien- honderdgemetenpolder werd in 1364 de Dalempolder bedijkt, waarin de stad na dien is uitgebouwd. Ten oosten van de zeedijk ontstond buitendijks de zoge naamde buitenstad. Misschien in 1252, met zekerheid komt de naam van de plaats voor in 1290. De bronnen over de fortificatie zijn de eerste eeuwen uiterst schaars. Er is niet veel meer bekend dan dat Jan van Blois als heer van Tholen in 1365, tijdens een conflict met de heer van Bergen op Zoom het graven van de vesten deed bespoe digen. Het volgende jaar verleende hij Tholen een keur dat als stadsrechtprivi lege mag worden aangemerkt. De eerste afbeelding van de indrukwek kend van muren en poorten voorziene stad bevindt zich op de Scheldekaart van 1468. Deze afbeelding is vermoedelijk echter alleen symbolisch bedoeld. Na de grote stadsbrand van 16 mei 1452, waarbij 5/6 deel van de stad alsook de stadspoor ten en het stadhuis verbrandden, werden in 1460 twee stadspoorten hersteld. Onder meer in 1476 en 1565 mag de stad tijdelijk belasting heffen om de vervallen muren, poorten en andere stadswerken te her stellen. Ook de vele stormvloeden in de 16e eeuw zullen de nodige schade hebben toegebracht. In de tweede helft van die eeuw kwamen er steeds meer bezwaren tegen Philips II. De hertog van Alva verscheen in de zomer van 1567 met 10.000 man Spaanse troe pen in de Nederlanden om de beelden storm te wreken. Getuige ook de militaire plattegrond van Jacob van Deventer ge noot Tholen als poort van Zeeland toen Spaanse-belangstelling. De stad was de enige passage, zowel naar Zierikzee als Zuid-Beveland en Walcheren, om de re bellen te bestrijden. Mondragon trok via de stad en St.-Annaland naar St.-Philips- De stad Tholen in 1595 naar een tekening van Guillaume Danckerts.

Zeeuws Tijdschrift | 1978 | | pagina 8