de satisfactie van tholen en de religie 10 Zeeuwsch-Vlaanderen 95, uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen slechts 1 en uit Tholen 24, terwijl er geen enkele naam uit Zuid-Beveland te vinden is. Dat getal van 24 veroordeelden uit de stad Tholen, Poortvliet, Scherpenisse en St. Maartens dijk alleen reeds moet ons aan het denken zetten bij de vraag of dit eiland wat de religie betreft, in de spannende jaren van de 16e eeuw, wel zo van vreemde smetten vrij is gebleven. Bekend is dat de pastoor van Scherpenis se, Jan Versteech, in calvinistische zin is gaan prediken. Als zodanig is hij ook voor gegaan in kerkdiensten van ,,sectarissen" in de stad Tholen. Balthen Huybrechts uit deze stad wordt volgens de sententien van Alva (veroordelingen van de Bloed raad) gestraft met ,,bannissement ende confiscatie van goederen", niet alleen omdat hij bekend was van de „beeld breking", maar ook wordt hem ten laste gelegd: „hebbende gewaepent den afge vallen predikant van Scherpenisse nae de eerste Predikatie geleydt die gedaen is in gesegde Stadt van ter Tholen". Nu heeft Hollestelle de naam van mr Jan Versteech niet teruggevonden in de kerk registers van Scherpenisse. In de senten tien van Alva komt hij onder de veroor deelden voor als „afvallige van de Catho- lycke Kerk, en sig gemaekt Bedienaer en Predikant van de gesegde Calvinisten". Ook daar staat niet dat hij pastoor ge weest is, hoewel dit toch wel waarschijn lijk moet worden geacht, want op een andere plaats in de sententien wordt hij genoemd „vroeger curé van Scherpenis se". In ieder geval is Scherpenisse-St. Maartensdijk een broeinest van het Calvi nisme geweest. Met Poortvliet er bij zijn hier 19 personen veroordeeld, waarvan er 9 zijn terechtgesteld. De anderen zijn tijdig gevlucht. De andere kerkeraad, van de stad Tholen, komt in de sententiën minder duidelijk uit de verf. Op 15 juni 1570 werden vier per sonen „vuyter steede van der Tholen" veroordeeld. Claes de Nayer is lid geweest van de sectarische kerkeraad. Zelfs heeft hij „de bediening gedaen van leeser en leeraer, en daer en boven de Aelmoessen verzamelt in de Predikatiën van de geseg de sectarissen". Cornelis de Cuyper wordt Hervormde Kerk Scherpenisse 1926.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 10