VAN DE REDAKTIE de satisfactie van tholen en de religie 13 Coster 2 gemeten 17 roeden land, liggen de in Poortvliet, op conditie dat, wanneer hij binnen vijf maanden terug zou zijn, nadat hij Rome had bezocht en met deug delijke bewijzen was teruggekeerd, de ko per 500 gulden per gemet zou moeten be talen. Dat was een zeer zware prijs voor die tijd. Werd de reis evenwel niet binnen de gestelde tijd, of niet naar behoren gedaan, dan behoefde de koper het land in het geheel niet te betalen. Er stierven nog al wat mensen op hun pelgrimage of ze werden door andere omstandigheden opgehouden. Dit contract, zoals er in die tijd meer werden gemaakt, was dus een gok. Dignus keerde inderdaad binnen de gestelde tijd terug en kon overleggen „attestatiën gepasseerd voor een notaris en getuigen te Rome en verder enige an dere paspoorten". Maar dan ontstaan er moeilijkheden over de betaling, die leiden tot een proces voor het gerecht van Poortvliet. Later schijnt dit proces in Den Haag te zijn voortgezet. Lammerts, die ons dit mededeelt, tekent er bij aan dat bedevaarten aan het eind van de 16e eeuw zelden meer voorkwamen in Zeeland, maar dat Tholen een uitzondering vormt. Men heeft die bedevaartgangers overi gens rustig hun gang laten gaan. In 1969 heeft Hans Warren in de bijdrage Album" in dit tijdschrift een scherp portret gegeven van de generatiewisseling. Langzaam worden ze ouder, soms stokoud, hun kinderen, kleinkinderen staan in charlestonjurken en ergens vanonder zo'n neerzakkende pothoed glimlachen ze spotziek naar een jochie, dat ben ik. Literatuur: A. Hollestelle: Geschiedkundige beschrijving van Tholen en omstreken. C. Veltenaar: De geschiedenis van Tholen. A. L. E. Verheyden: Le conseil des troubles, liste des condamnés. J. Marcus: Sententiën en indagingen van de hertog van Alva. A. van Meteren: Vaderlandsche historie, dl. VI. M. D. Lammerts: Bedevaart naar Rome bij koop manschap. M. D. Lammerts: Bedevaart naar Rome en San Jago uit St. Maartensdijk, beide in Bijdragen Bis dom Haarlem, dl. 56. Archief Zeeuwsch Genootschap 1923. Jaarverslag, bl. VI. W. van Gorsel: De Maartenskerk in de srnalstad. Eenheid en scheiding in de Nederlanden 1555-1582 (catalogus tentoonstelling herdenking Pacificatie van Gent). Zo wisselen, als in een roman-fleuve, ook de redactiegeneraties, gestaag maar zeker, en het historische familieportret wordt een melée van figuren waarvan één grootvader nog actief kan zijn en een bijna-middelbare neef is uitgevallen. Hans Warren trad in 1958 toe tot de redactie. Hij heeft de bonte groep mensen van het eerste uur meegemaakt en aan het beleid een duidelijk herkenbare en blijvende kleur toegevoegd. Van de twee zaken die bij een tijdschrift voortdurend aan de orde zijn, de filosofie van de redactie en de ongearticuleerde wensen van een groeiend lezerspubliek heeft Hans met nadruk het eerste element vertegenwoordigd, in de discussies zowel als in de vele, maar te weinige bijdragen van zijn hand. De vleug van artisticiteit die het tijd schrift soms kenmerkt is vooral aan Hans te danken. De gedachten aan zijn inbreng en aan zijn charmante en verlegen vriendschap zullen ons hopelijk verhinderen die vleug te laten verwaaien. André Oosthoek heeft met zijn komst in 1972 en later als eindredacteur het tijdschrift over een dieptepunt heen geholpen, door de verregaande artistieke verbetering van de opmaak en inspelend op de nieuwe reproductietechnieken. Ook zijn bijdragen in proza en poëzie ondersteunden de lijn van Hans Warren. Inspirerend waren steeds zijn ideeën over onze bijzondere nummers. Het bloed van de achterkleinzoon van de zouaaf Dries Polle kroop ook in onze kolommen, gelukkig, waar het niet kon gaan. Kees Cijsouw is redactiesecre taris geweest sedert 1973. Voor het tijdschrift was hij vooral de onmisbare praktische journalist, die met ideeën en briefjes mensen aan het werk zette. Velen weten hoe een tijd schrift als dit er moet uitzien, maar Kees weet dat auteurs vinden iets heel anders is. Ook zijn satirische rubriek Tijdschrift getuigde van zijn journalistieke talent. Het familieportret wordt nu weer aangevuld. Met Wim Hofman, adjunct-directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, auteur van kinderboeken, beeldend kunstenaar, verbonden aan het voormalige tijdschrift Slib, en met Dolf Snel, redacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant en ex-Haags redacteur van deze krant, hoopt de redactie behoud en vernieuwing te blijven nastreven.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 13