Schouwburg Middel vanavond gesloten voor Jeugd en ?z,c. JEUGD EN MUZIEK pm ONVOLDOENDE GARANTIES TEGEN NIEUWE WANORDELIJKHEDEN' G. W. Bergman „JEUGD EN MUZIEK NEDERLAND, on- der bescherming van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, aangesloten bij de Fédération des Jeu- nesses Musicales, opgericht in 1948 door Sem Dresden, samenwerkend met de Unesco, direktie Max Vredenburg en Ru Sevenhuijsen 1), stelt zich ten doel: de nederlandse jeugd te brengen tot een veelzijdig intensief kontakt met muziek in al haar verschijningsvormen. Zij tracht dit doel te bereiken door het organiseren van concerten met vooraan staande kunstenaars, lezingen over vele muziekonderwerpen door bekende spre kers, terwijl zij zoveel mogelijk 2) gelegen heid schept tot muziekbeoefening in koren, orkesten en kleine ensembles; bovendien vormen de leden allerlei werk groepen, grammoclubs, enz. De vereniging organiseert jaarlijks regio nale en nationale bijeenkomsten; zij werkt daarnevens mee aan internationale Jeugd en Muziek-ontmoetingen en -uitwisse lingen. Het lidmaatschap staat open voor jeugd van 11 tot 26 jaar." (Ledenwervingsfolder, 1962 In 1978 signaleert André Oosthoek in zijn nabeschouwing over het derde Jeugd en Muziekfestival Nieuwe Muziek3) dat ,,het werkterrein van de Zeeuwse afdeling van Jeugd en Muziek Nederland allengs bre der is geworden dan in de landelijke doel stelling aangegeven." ,,De door haar in deze provincie ontwikkelde initiatieven", gaat hij verder, liggen thans bij voorkeur op het boeiende, voor een deel nog onver- kende terrein van de aktuele kunst en haar direkte toepassing binnen muziek, film, beeldende kunsten en allerlei vormen van theater. Daarmee heeft Zeeland zich dui delijk buiten de normen van Jeugd en Muziek Nederland gesteld", aldus Oost hoek. De Zeeuwse Jeugd en Muziekafdeling onderkende dit al enkele jaren eerder toen zij, in de bewogen landelijke jaarvergade ring 1975, tijdens welke het bestaansrecht van Jeugd en Muziek ter diskussie stond, een nieuwe doelstelling formuleerde: „JEUGD EN MUZIEK springt in die neder landse regiones in alwaar het geïnstitutio naliseerde muziekleven in de aktualiteit van het totale kultuurgebeuren tekort schiet. Uit dien hoofde zal Jeugd en Muziek zich beijveren om reële bestaansmogelijkheden voor jonge komponisten en jonge uitvoe rende musici te scheppen. Overal in den lande, waar zulks noodzakelijk geacht wordt, zal Jeugd en Muziek podia en/of workshops vóór en dóór hen doen ont staan. Daarbij zal de aktieve betrokken heid van de nederlandse jongeren met alle ten dienste staande middelen worden ge stimuleerd." Schouwburgbestuur legt activiteiten van organisatie met 900 leden stil (id: <1? MIDDELBURG liet bestuur van de stichting de Middelburgse schouwburg heeft besloten om de schouwburg niet open te stellen voor de voorstelling die Jeugd en Muziek tegen vanavond, vrijdag, had georganiseerd. Het is een voortvloeisel van de actie die deze week tij dens een jeugd- en nuiziekpopconccrt door socialistische jeugd, Pro- vadya? en IïliK in de schouwburg werd gevoerd. Tijdens de demon stratie werd vuurwerk afgestoken in het gebouw. Met het besluit van het schouwburgbestuur zijn de activiteiten van een organisatie met 900 leden lamgelegd. rlirijft het schouw-, na een speciale vergadering Sm eei n brief aan Jeugd-1 brief aam het schou-wburgbêstiuur ho' (lelijkheden voorge-) volgende meegedeeld: ,Wij betreurar neer aan glas-! het zever dat de problemen die wi vloerbedekking! tijdens vele vergaderingen met uw toegebracht.bestuur besproken hebben, een aan Uil bezoekers zo beroerd hebben da' zij m eend on gehoor te. moeten gever aan de protestactie zoals op 2!» de cember geïnitieerd door] de socialis tisch jeugd, de BBK en Pr, ',Bot was ons', zo zegt lvet jbest Jeugd en Muziek in de brief sehouwbnrgbealuur, .liever geweest wanneer de tot protest; oproepende orga.rr.-saties zich tot ons jg.n\«nu had den niet duidelijke voorst)-1 kin tot ver betering van de situ.-ttwi. Een beto ging als deze tegen het i-chouv/burg- oe.ie.d aan hetwelk wij juist door onze serie voorst («Uinge-n een nieu we dimensie willen geven, doet oen emotionele sfeer ontstaan dre het be wuste en zakelijke denken vent-roe- Er hebben zie burgliest.uii; en Muziek, daan waarbij onde werk. serviesgoed i belangrijke schade is toegebracht.! Hel schouwburgbestuur betreurt het] dat Jeugd en Muziek als verantwoor delijke organisator «leze wanordelijk heden en schade niet heeft voorko-j Als bestuur dragon wil vanzelfsprekend' de vo.rantwoorrlol ijkhold voor het ge-' bouw met wat zietii daarin bevindt, zo stelt heit schouwburgbestuur, dat zich op het standpunt stelt dat zon der nadere en afdoende garanties te gen herhaling van hot gebeurde, een ziok geen doorgang kan vinden. Geen garanties WUj hebben tot nog toe geen gatrai ontvangen. Gez .n de uiterst kortej tijd d.e nog beschikbaar is zien wij dan ook geen andere mogelijkheid dan het, besluit om voor de'voorstel ling van 2 januari de schouwburg nii beschikbaar te stellen, aldus het bc stuur. De organisatie van vanavond betrof een fümiigavoorstellimg (Paso- In de brief Jeugd en Muziek \vi smerkt dat het schouw- to-'gejuichi burgbest uur het dat. deze orgaassa gevarieerde avoruien in 'de. schouw burg heeft w.ilen organiseren. Uit dien hoofde is de schouwburg op al leszins aantrekkelijke voorwaarden aan de stichting verhuurd. Het bestuur biedt, voorts aan om me! vertegenwoordigers van Jeugd en Mu ziek op 5 januari aanstaande in de schouwburg van gedachten te wisse len over de verdere gang van zaken en mot name over die van de zijde van Jeugd en Muziek te verstrakken garanties togen herhaling van het gebeurde. ■v-.. v Teygjd Muziek beeft ,Het bestuur van Jeugd «-n Muziek spreekt aan liet slot van de brief de wens uit dat ook na do gebeurtenis sen van 2!) december in het beleid van hot schouwburgbestuur ideële overwegingen zoals het openstellen van de Middelburgse schouwburg voor <le geliele bevolking, belangrij ker zullen blijken dan do ongetwij feld zwaar wegende materiële anlwoordelijkheid ten aanzien vann gebouw en inventaris. Inmiddels is er een manifest verschenen, m afloop van de pop voorste!! wig de, schouwburg bleven discussier een aantal grieven en wensen vastgelegd. Er wondt onder meer j sproken over een ondemocratisch ongrijpbaar schouwburgbestuur, exploitant vam het oafé-restaurant die zich bemoeit met zaken die met Coosje Rus-ke heelopgeg'V manifest zijn liet huidige b- stuur van de stichting sdhouwbun

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 18