jeugd en muziek 19 Tussen de aanvangsjaren van vooral mu zikale zelfwerkzaamheid der Zeeuwse Jeugd en Muziek-aangeslotenen, en het ontstaan in deze provincie van een Jeugd en Muziekpodium voor eigentijdse kunst, liggen bijna twintig jaren. Jaren die aan de bewoners van het stukje grond waar het leven zo goed is én aan de nationale en internationale kunstwereld niet ongemerkt voorbij zijn gegaan. Het begon in Hulst (1959), een jaar later volgde Middelburg, waar enthousiaste, al wat oudere muziekliefhebbers het besluit namen „omwille van de musicerende jeugd" aan te haken bij de vereniging Jeugd en Muziek Nederland. De twee Zeeuwse plaatsen brachten daarmee het aantal landelijke afdelingen op achten twintig 4). Internationaal funktioneerde in die dagen een twintigtal Jeugd en Mu zieklanden, waaronder België, Duitsland, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Span je, Italië, Oostenrijk, Israël, Japan, Argen tinië, Brazilië, Cuba. In de jaren 1959 tot 1967 was het werk patroon van Jeugd en Muziek Zeeland vrijwel analoog aan dat van de andere landelijke afdelingen: jongeren, hoofdza kelijk leerlingen van middelbare scholen, zochten een stukje onderlinge gezelligheid in het samen muziek maken en volks dansen, in praatavonden rond themata als jazz, volksmuziek, nieuwe grammofoon platen. Met elkaar bezochten zij concerten en operavoorstellingen (Antwerpen, Brus sel). In deze jaren werd beraadslaagd over de oprichting van een Zeeuws Jeugd en Muziekorkest. In 1966/67 kwam dit en semble, genaamd het ZEEUWS JEUGD ORKEST, zulks onder financiële rugge steun van Jeugd en Muziek Nederland en van het provinciaal bestuur van Zeeland, van de grond. 1967 is het jaar waarin door sommigen een verstarring in het werk en in het leden-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 19