jeugd en muziek 23 1. Jeugd en Muziek Nederland is thans geplaatst onder het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. ,,LesJeunesses Musica/es" werd in 1946 in het leven geroepen door Marcel Cuvelier, direkteur van het Paleis van Schone Kunsten in Brussel. In zijn Jeugd en Muziekkonsept, dat door vele landen aanvaard werd, speelt het zelfmusiceren door de jeugd een ondergeschikte rol. Volgens Cuvelier zou de jeugd vooral inspraak moeten krijgen in de voorbereidingen en in de organi satie van konserten. Ook zou zij zelf voor de be zoekerswerving dienen te zorgen. Sem Dresden was in het oprichtingsjaar van Jeugd en Muziek Nederland direkteur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Hij had grote naam als komponist, dirigent, pedagoog en essayist. Max Vredenburg, komponist, schreef veel bal let-, toneel- en filmmuziek (o.a. bij Abel Herz- berg's Herodes" en bij Joris Ivens' ,,De Bran ding"). 2. In dit opzicht sloeg Jeugd en Muziek Nederland een weg in die afweek van Cuveliers visie. 3. Provinciale Zeeuwse Courant, 10 juli 1978. 4. In het oprichtingsjaar van Jeugd en Muziek Ne derland, en in de daarop aansluitende vijftiger jaren, verkeerde het nederlandse muziekscho lenwezen in statu nascendi". Het thans over vrijwel geheel het land gespreide net van 160 merendeels op modern-didaktische leest ge schoeide muziekscholen, heeft Jeugd en Mu ziek Nederland op het punt van eigen aktieve muziekbeoefening" feitelijk buiten spel" gezet.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 23