Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr. J. A. Latitsheer Redactieadres, tevens adres van bet secretariaat van het Genootschap: Abdij 9. Middelburg. Tweede grammofoonplaat van Histori sche Orgels in Zeeland Kort geleden kwam de tweede grammo foonplaat in de reeks „Historische Orgels in Zeeland" gereed. Na enige van de be langrijkste orgels in kerken op Walcheren en Zuid-Beveland op de eerste grammo foonplaat, waren nu de orgels van Noord- Zeeland aan de beurt. Op grond van kwali teit en oorspronkelijkheid werden de vol gende orgels gekozen: Zierikzee, Nieuwe Kerk, orgel door W. H. Kam en J. van der Meulen; Burgh, Hervormde Kerk, orgel door A. van Gruyzen 1794; Tholen, Grote Kerk, orgel doorgebr. Van Dam 1823-1833; Poortvliet Hervormde Kerk, orgel door A. Meere 1806; Oud-Vossemeer, Rooms- Katholieke Kerk orgel van onbekende bouwer eind 18e eeuw. Op deze instru menten speelt Bram Beekman de volgende werken: Kant 1: Tholen, J. G. Bastiaans, Fantasiesonata over „Wien Neêrlands Bloed" (24.27 min.) Kant 2: Poortvliet: W. Lootens, organist te Middelburg 1763-1813, Divertimento nr. 2; Oud-Vosse meer, J. J. Robson, Prelude en versetten over de le en 2e toon; Zierikzee, J. B. Litzau, Sonate nr. 3; Burgh Ph. Pool, Sonate nr. 3 Op de hoes is een fraaie kleurenfoto van het orgel in de Grote Kerk te Tholen gereproduceerd; op de achterzijde vindt men een toelichting op de componisten en de muziek alsmede een curriculum vitae van de organist. Op een afzonderlijk inleg vel vindt men foto's van de bespeelde orgels met hun geschiedenis en dispositie en de verantwoording van de registraties van de muziek. Evenals bij de eerste grammofoon plaat is de kwaliteit van deze productie ook in technisch opzicht zeer goed. De grammofoonplaat werd verzorgd door de in 1977 binnen het Genootschap op gerichte Werkgroep Muziek, die zich naast de authentieke uitvoering van historische muziek toelegt op het verzamelen van historische instrumenten, en het behoud en de conservatie van de in Zeeland aan wezige historische orgels. Deze Werkgroep heeft ook de verkoop van de grammofoon plaat op zich genomen. De prijs bedraagt f 22,50 voor derden, f 20,- voor leden van het Genootschap, en f 17,50 voor leden van de Werkgroep Muziek. Voor toezending wordt f 3,- berekend. Men kan de plaat bestellen door storting van het verschuldig de bedrag op giro 3876547 t.n.v. Penning meester Werkgroep Muziek, Hammarsk- jöldlaan 23, Middelburg, onder vermelding van „Historische Orgels II" (leden van de Werkgroep dus f 20,50; leden van het Ge nootschap f 23,-; derden f 25,50). Wenst men door lidmaatschap van de Werkgroep voor de reductie in aanmerking te komen, dan dient tevens de verschuldigde contri butie ad f 10,- te worden overgemaakt. Verder is de grammofoonplaat verkrijgbaar in de Muziekschool te Middelburg, in de voornaamste grammofoonplatenzaken, en bij de concerten van de Werkgroep Muziek. Wij bevelen de plaat van harte in uw belangstelling aan. Ook de eerste grammofoonplaat is nog steeds verkrijgbaar; de prijs en reducties zijn dezelfde als voor de nieuwe plaat. Bij bestelling van deze plaat op de giro kaart vermelden: Historische Orgels I. COLLOQUIUM TE BRUSSEL Wij ontvingen bericht, dat van 25-27 april 1979 een colloquium zal worden gehouden over „Bronnen voor de Historische Geo grafie van België", ingericht door Het Algemeen Rijksarchief en de Vereniging van Archivarissen en Bibliothecarissen van België onder leiding van Prof. L. Genicot en Prof. A. Verhulst. Belangstellenden worden verzocht zich in verbinding te stellen met Dr. J. Mertens, Academiestraat 14, 8000 Brugge. NOG TE HOUDEN LEZINGEN 1978-1979 22 februari 1979: Werkgroep Historie en Archeologie Dr. A.J. A. Smits: „De Afscheiding van België in 1830". Abdij 11, Middelburg; aanvang 20.00 uur. 24 februari 1979: Werkgroep Muziek „De ontwikkeling van de piano in de 18e en 19e eeuw". Concerthistorische instru menten. Muziekschool, Kuiperspoort, Middelburg, aanvang 20.00 uur. 6 maart 1979: Derde lezing in cyclus „Stormvloeden" Ing. K. J. J. Brand, hoofd Technische Dienst Waterschap Hulster Ambacht: „Over de opbouw (bedijkingen), neergang (inundaties) en heropbouw (herdijkingen) van het Oost-Zeeuwschvlaamse polder land". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. (dit is de uitgestelde lezing van 9 januari j.l.) 13 maart 1979: Juridische Werkgroep Prof. mr. H. U. Jesserun d'Oliveira, hoog leraar Universiteit van Amsterdam: „Nationaliteitsperikelen". Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. 15 maart 1979: Werkgroep Historie en Archeologie B. Oele, Kapelle: „Sporen van stormvloeden in het Beveland- se landschap". Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Goes, aanvang 20.00 uur. 24 maart 1979: Werkgroep Muziek Concert door Leen de Broekert en Jos Verpoorten op orgel en clavecimbel. Wer ken uit de 17e en 18e eeuw. Zeeuws Museum, Middelburg, aanvang 20.00 uur. 27 maart 1979: Vijfde lezing in cyclus „Stormvloeden" Ir. J. van Malde, Hoofd operationele af deling Directie Waterhuishouding en Wa terbeweging van de Rijkswaterstaat Den Haag: „Stormvloeden en stormvloedverwachtin gen" Abdij 11, Middelburg, aanvang 20.00 uur. 31 maart 1979: Werkgroep Muziek Concert door het Bevelands Kamerkoor o.l.v. Henk Harinck. Uitvoering van de Johannes Passion van Heinrich Schütz. Hervormde Kerk te Kloetinge, aanvang 20.00 uur.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 32