op de weg naar eigen souvereiniteit 5 delburg. Een snel groeiende stad, die steeds meer mensen, schepen en goede ren naar zich toetrok. Daar viel veel te ver dienen, en het aandeel van Middelburg in de Zeeuwse belastingopbrengst nam ge durig toe 21). De oorlog beleefde men anders dan in het oosten 22). Hebben agrariërs eigenlijk altijd en onveranderlijk belang bij vrede, Middelburg wist te profi teren van de sluikhandel met het Spaanse gebied, van de blokkade van Antwerpen, van de kapitaalvlucht uit de zuidelijke ge westen, en het vakmanschap van de uit geweken Vlaamse kooplieden. Zo had Middelburg heel andere wensen en belangen dan Goes, waarmee het nu weer één provincie vormde. Oost tegenover west, met Zierikzee in de bemiddelaars rol 23). Van Goes en Beveland kon men verwachten dat ze aansluiting zouden zoeken bij het katholieke, vredelievende zuiden. Van Middelburg viel aan te nemen dat het verbinding wilde met het agres sieve, calvinistische Holland. Het laatste is stellig juist. De Middelburgers keken naar het noorden 24). Het optreden van de andere partij echter vraagt toelichting. Zeeland kon in 1577 eindelijk een staten vergadering bijeenroepen waar alle steden vertegenwoordigd waren. De oostelijken gaven de toon aan. Voor hen was de nadere unie met Holland geen deel van hun eigen geschiedenis. In die engere ver bintenissen zagen ze geen voordelen, wel zagen ze het gevaar van een Hollandse overheersing. Wilde men samen doen, dan tenminste op basis van gelijkwaardig heid. De Staten van beide gewesten moesten maar beurtelings in Holland of Zeeland vergaderen 25), niet altijd in de zelfde provincie. Maar tegen dit streven naar zelfstandigheid voerde Middelburg oppositie, en het had kans op steun bij het machtiger Holland. De regenten van Goes en Tholen en Zierikzee zouden een helper nodig hebben. Ze vonden die in de prins van Oranje. We weten dat prins Willem in 1576 de twee kerngewesten van de opstand als veilige basis apart gesteld wilde hebben. Ook is ons gebleken dat zijn beleid vóór de pacificatie gericht was geweest op beëin diging van de Zeeuwse zelfstandigheid. Het ene doel schijnt met het andere uit stekend verenigbaar, en de politieke koers dus gegeven: samen met Holland en Mid delburg tegen de Bevelander particularis- ten. Wat Middelburg betreft echter was dat uitgesloten. Op Walcheren hadden Vlissingen en Veere in 1572 dadelijk de zijde van de opstand gekozen. De Spaan se bezetting van Middelburg werd echter pas in 1574 tot de aftocht gedwongen. De prins had toen de Walcherse rivalen reeds royaal beloond. Ze hadden zitting gekre gen in de Zeeuwse Staten, en hun rechts macht op het eiland belangrijk uitgebreid. Alsof dat niet genoeg was had Oranje Middelburgs oude satelliet Arnemuiden tot stad verheven. Prins Willem was bij Middelburg definitief uit de gunst 26). Bleef over Holland. Dat was Oranjes oud ste medestander, doch uit één geest leef den ze sinds de pacificatie niet. Willem rjchtte zich op de bevrijding van alle Ne derlanden, de Hollanders hadden een be perkter oorlogsdoel voor ogen. Een zelf standig Zeeland kon helpen een tegen wicht te vormen tegen Hollands klein schalig beleid 27). Een in Holland geïncor poreerd Zeeland zou overstemd worden, of als het om de wrevelige Middelburgers ging, een resolutie tegen Oranje met ani mo ondersteunen. Zo was voor Goes en consorten in elk geval de mogelijkheid open voor een ak koord met de prins. Met geven en nemen wist men elkaar ook te vinden. De prins liet het college van gouverneur en raden vallen. De Staten van Zeeland namen het roer over. Maar Oranje zorgde voor per manente begeleiding. Zijn woordvoerder werd weer in de statenvergadering geïn troduceerd als representant van de eerste edele 28). Zo had de Oranjepartij in Zee land de vaste voet gekregen, die ze tot het einde van de Republiek heeft weten te be houden 29). Wel vertoonde deze Oranjepartij in 1577 een later niet meer gebruikelijke kleur schakering. Haar kracht lag immers in de katholieke steden. Misschien dat dit intern gekrakeel er juist verantwoordelijk voor is, dat dit katholicisme zo spoedig ten val gekomen is. In hun tweefrontenstrijd te gen Holland en Middelburg konden de Bevelanders niet riskeren dat katholiek exclusivisme twijfel zou doen rijzen aan hun loyaliteit jegens de opstand. In elk geval poogden ze in 1578 niet langer de reformatie buiten de deur te houden. Ze gaven de calvinisten een vinger, wat bin nen enkele maanden de bekende gevol gen had 30). Daarmee hebben wij Zeeland aan de voor avond van de Unie van Utrecht volledig in beeld. Het wil los zijn van Holland, het aanvaardt Oranjes leiding, het geeft de calvinisten vrij spel, en het heeft zijn inner lijke spanningen voorlopig overwonnen. Genoeg althans om zijn houding ten op zichte van de nieuwe plannen te kunnen bepalen. Zeelands reactie op de eerste voorstellen in juli 1578 was positief 31), doch op twee punten wilden de Zeeuwen duidelijkheid. Ten eerste moest de Unie open zijn voor iedereen 32). Dat verlang den ze toen reeds, en ze vroegen het nog maals in april 1579 33), toen de Unie dus al drie maanden oud was, en in de Spaan se propaganda als anti-katholiek werd voorgesteld. Ten tweede wilde Zeeland van zijn zelfstandigheid verzekerd zijn. Het oorspronkelijke unie-ontwerp was inge kleed als een verbond tussen Holland en Zeeland enerzijds, de overige gewesten anderzijds 34). Maar Zeeland wilde niet langer de twee altijd in één adem ge noemd hebben, als Gelre en Zutphen, of Holland en Westfriesland. De Unie gaf Zeeland inderdaad een eigen plaats, en sindsdien traden de Hollanders en de Zeeuwen ook niet langer als één delegatie op in de vergaderingen van de Staten- Generaal 35). we herkennen in deze verlangens gemak kelijk het program van de oostelijke ste den. Een open en tolerant Zeeland, dat de Unie niet beperkt wil houden tot de calvi nisten, en dat in dit bondgenootschap een eigen rol denkt te spelen. Een van hun voormannen, Nicolaas Blancx uit Goes,de zoon van Johan Adriaensz. 36), kreeg in januari 1579 plaats in het permanente col lege voor de nadere Unie. Met Jacob Valcke, de pensionaris van Goes, behoor de hij tot de prominenten van het nu voor goed als onafhankelijk erkende gewest. Valcke is lang prominent gebleven. In zijn carrière weerspiegelt zich de geschiedenis van heel zijn provincie. We zijn hem het eerst tegengekomen te Brussel, in novem ber 1576, als woordvoerder van het katho lieke, nog niet met Oranje verenigde Zee land. In 1578 echter was hij reeds een van de hoofdbewerkers van Zeelands aanslui ting bij de Nadere Unie, en zijn eigen stad Goes stelde de kerkdeuren open voor de calvinisten. Als we nog drie jaar verder zijn treedt Valcke voor het voetlicht als één van de vier opstellers van het plakkaat van verlatinge 37). Binnen vijf jaar is de ko ningsgetrouwe pensionaris geheel tot de opstand bekeerd. Het zijn zijn oude tegen standers de Middelburgers, die bij de af zwering van Phiiips li de contra-positie gekozen hebben: zij weigeren het plakkaat in hun stad te publiceren 38). Ook bij het sluiten van de Unie hadden ze lang tegen-

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 5