DE SATISFACTIE VAN THOLEN EN DE RELIGIE Ds. S. J. M. Hulsbergen Tholen circa 1930. Op 17 april 1577 werd getekend de „Satisfactie of voldoening op alzulke Pointen, waarop de Stad Tholen zich onder het gebied van Zijne Princelyke Exellentie, Willem I heeft begeven." Nadat Goes op 22 maart van dat jaar was voorgegaan, is Tholen al spoedig gevolgd. Men kon ook moeilijk anders, want het grootste deel van het eiland was reeds door de geuzen bezet. Vanaf die datum was Zeeland weer een eenheid zoals het door de eeuwen heen geweest was. Vijfjaar lang is deze eenheid verbroken geweest en men heeft het toen beleefd dat er twee regerende Staten van Zeeland waren, van wie de een zetelde in Middelburg, na de overgave van die stad. Hun gezag ging over de eilanden Walcheren en Schouwen-Duiveland. Toen in 1576 Mondragon zich weer had meester gemaakt van Zierikzee, was het gebied van deze Staten beperkt tot Walcheren. De andere Staten regeerden Zuid-Beveland, Tholen en St.-Philipsland. Het eiland Noord-Beveland was in die tijd drijvende. Na een breedvoerige inleiding over wie die satisfactie zoal hebben getekend en in welke kwaliteit, gaat het stuk voort (we citeren een afschrift uit de 18e eeuw): ,,ln den iersten. Aengesien die Stadt ende Jurusdictie van der Tholen tot noch toe altyt by d'exercitie van der catholycke roomsche religie gebleven is, soe is myn heere de Prince voirgenoemt te vreden dat in de voirsz stadt ende 't gebiedt van dier exercitie van dezelue religie gecontinueerd wordde, belouende by desen t onderhou den alles wes desen aengaende by t vierde article van de pacificatie geaccordeerd en de besloten is: ende dien volghende nyet toe te laten, dat yemande van wat con ditie ende qualiteyt hy sij, binnen der voirsz. stede van der Tholen ende t ge biedt derseluer, yedt attenderen, dat te- gens de gemeene ruste ende vrede soude mogen syn ende zunderlinge tegens de voirsz. Catholycke Roomsche religie ende exercitie van dien, noch oick dat yemandt ter causen van dien geiniurieert, geirriteert oft van gelijke acten geschandaliseerd wordde, behoudens dat soewel die van Hollandt ende Zeelandt, als andere geoir- loft zy binnen der voirsz. stede van der Tholen ende t gebiedt derzeluer in alle vryheyt ende verzekerheyt te hanteren, gaen, keeren, woonen ende trafferqueren

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 7