HET INDIRECTE EFFECT VAN DOW CHEMICAL OP DE WERKGELEGENHEID IN ZEELAND EN IN NEDERLAND drs. S. P. van der Z De produktie van een bedrijf heeft invloed op de produktie van andere bedrijven en instel lingen. Zo zal een bedrijf zich grondstoffen, produkten of diensten laten toeleveren. Ook zullen orders worden verleend aan andere bedrijven ten behoeve van nieuwe of ver vangingsinvesteringen bijvoorbeeld aanschaf machines, bouw fabrieken). Een meer indirecte invloed van een bedrijf is de besteding door de werknemers van hun inkomens, met gevolgen voor de produktie van andere bedrijven. Deze invloeden beperken zich meestal niet tot de gemeente of streek van vestiging van het bedrijf, zelfs niet tot het land van vestiging. De bovengenoemde, summier geschetste, gevolgen van de aanwezigheid van een bedrijf zijn uiteraard ook van invloed op de werkgelegenheid. Inzicht in de grootte van deze invloed op de werkgelegenheid kan van belang zijn voor het vestiginsbe/eid, het werk gelegenheidsbeleid, het ruimtelijke beleid en de woningbouwp/anning van de verschil lende overheden. ETI-nota Kort geleden heeft het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland (ETI) na gegaan wat de indirecte werkgelegen heidseffecten zijn van de chemische in dustrie in het algemeen, maar vooral van Dow Chemical 1). Dit op verzoek van het bedrijf. Wat zijn de consequenties van de che mische bedrijvigheid en van de aanwezig heid van Dow Chemical in het bijzonder, voor de werkgelegenheid bij andere bedrij ven en instellingen in de regio en in Neder land? Met andere woorden: hoe groot is de re gionale en hoe groot is de nationale ,,werkgelegenheidsmultiplier"? Voor het beantwoorden van deze vraag is onder meer gebruik gemaakt van door Dow Chemical verstrekte gegevens over de door dit bedrijf in 1975 verrichte han delsbetalingen. De resultaten van de ramingen zijn verge leken met enkele resultaten van eerder uit gevoerde onderzoeken, vermeld in de vak literatuur. Een exacte vergelijking is om een aantal redenen echter niet mogelijk. Het indirect effect van Dow Chemical in Terneuzen op de regionale werk gelegenheid Allereerst is het indirecte effect op de werkgelegenheid in Zeeland geraamd van de vestiging van Dow Chemical in Ter- neuzen. In 1975 werkten hier gemiddeld 1.909 werknemers. Toelevering Dow Chemical (Nederland) B.V. verricht te in 1975 voor f 721 miljoen handelsbeta lingen aan het buitenland en voor f 820 miljoen aan Nederland. Hiervan kwam f 60 miljoen ten goede aan bedrijven in Zeeland, waarvan f 43 miljoen aan be drijven in Zeeuwsch-Vlaanderen. De ge noemde bedragen zijn exclusief btw en hebben geen betrekking op investeringen. De betalingen zijn verricht ten behoeve van de vestigingen van het bedrijf in Ter- neuzen, in het Botlekgebied en in Rotter dam. De f 60 miljoen handelsbetalingen aan Zeeland hebben nagenoeg geheel be trekking op de vestiging in Terneuzen en werden verricht aan bedrijven in de indu strie, de bouwnijverheid en de diensten sector. Dow Chemical stelde ons de gegevens over de handelbetalingen aan de Zeeuwse bedrijven, gesplitst naar 26 bedrijfsdas sen, ter beschikking. Met behulp hiervan maakten wij een raming van het werk gelegenheidseffect van deze betalingen. Rekening is verder gehouden met tweede orde effecten. Hiermee wordt bedoeld dat ter produktie van de toeleveringen aan Dow weer produktie in een aantal bedrijfs takken wordt opgeroepen. Tevens is er nog een werkgelegenheidseffect via de besteding van de extra verdiende inko mens als gevolg van de toelevering aan Dow. Het resultaat van de gemaakte berekenin gen is een raming van de verhouding werkgelegenheid bij Dow Chemicalwerk gelegenheid door toeleveringen circa 1:0,50. Het werkgelegenheidseffect van de besteding van bij toelevering verdiende inkomens is geraamd op 1 0,05. Consumptieve bestedingen Bij het ramen van het effect van de con sumptieve bestedingen van werknemers bij Dow Chemical op de werkgelegenheid in Zeeland, moet rekening worden gehou den met gedeeltelijke afvloeiing naar bui ten de provincie. Het zou o.i. niet juist zijn de berekening van het werkgelegenheidseffect voor Zee land van de consumptieve bestedingen te beperken tot de werknemers bij Dow die van buiten Zeeland afkomstig zijn. Zonder dit bedrijf zou namelijk een gedeelte van de uit Zeeuwsch-Vlaanderen afkomstige huidige werknemers naar elders zijn ver trokken. Het resultaat van de raming is een verhou ding tussen de werkgelegenheid bij Dow Chemical en de werkgelegenheid als ge volg van de consumptieve bestedingen van het personeel van 1 :0,15. Niet-Dowpersoneel op het Dowterrein In 1975 waren gemiddeld circa 490 niet- Dowwerknemers op het terrein van Dow Chemical in Terneuzen werkzaam. Hierin zijn de werkzaamheden in verband met investeringen niet begrepen. Van dit aan tal manjaren zijn er 110 via bedrijven van buiten Zeeland betaald. De overige 380 zijn nagenoeg alle reeds begrepen in het werkgelegenheidseffect van Dow door de toeleveringen (zie boven). De genoemde 110 werknemers kunnen zowel van binnen als van buiten de regio komen. De op deze wijze bezette arbeidsplaatsen tellen even wel geheel mee bij het bepalen van het werkgelegenheidseffect in de regio. Vervolgens moet nog rekening worden gehouden met de tweede orde effecten voor de regio van deze werkgelegenheid en tevens met de werkgelegenheidseffec ten van de consumptieve bestedingen van deze werknemers. Het resultaat van deze berekeningen is een verhouding tussen de werkgelegenheid bij Dow Chemical en de indirecte werkgelegenheidseffecten van het niet-Dowpersoneel op het Dowterrein van bijna 1:0,1 (voorzover niet reeds in het effect van de toeleveringen). Samenvatting en bespreking Samenvattend was het effect van Dow Chemical op de werkgelegenheid in Zee land in 1975 als volgt: effect van toeleveringen 1 0,5 effect van besteding van bij toelevering verdiende inko- komens 1 0,05 effect van consumptieve be stedingen Dowpersoneel 1 0,15 effect van werk niet-Dow personeel op Dowterrein (voorzover niet bij toeleve ringen) 1:0,1 totaal indirect effect ca. 1:0,8

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 10