het indirecte effect van dow chemical op de werkgelegenheid in zeeland en in nederland 47 Het gaat hier om een globale raming. Het effect op de regionale werkgelegenheid van de investeringen in 1975 is hierin niet begrepen; evenmin het effect van de over heidsbestedingen in Zeeland, verband houdende met de aanwezigheid van Dow Chemical en Dowpersoneel (bijvoorbeeld onderwijs, politie). Bij de in 1975 gemid deld 1909 werknemers bij Dow in Terneu- zen zou het indirecte effect dan zijn ruim 1.500 manjaren. Van drie, ons uit de vakliteratuur bekende schattingen van soortgelijke verhoudin gen stemt er één 2) redelijk overeen met onze ramingen en komen er twee 3) 4) tot een wat lager resultaat. Exacte vergelijkin gen zijn echter niet mogelijk. Onder meer speelt een rol het beleid van het bedrijf ten aanzien van de keuze eigen personeel of inleenpersoneel. Dow werkt naar verhou ding met veel inleenpersoneel. In vele ge vallen worden speciale diensten uitbe steed. Tevens is de, mede hierdoor in ver gelijking tot de gemiddelde Nederlandse chemische industrie, hoge produktiewaar- de per werknemer, mogelijk een oorzaak van het vrij hoge regionale werkgelegen heidseffect bij Dow Chemical. Het indirecte effect van Dow Chemi cal op de nationale werkgelegenheid In deze paragraaf wordt het indirecte ef fect op de nationale werkgelegenheid be sproken van de vestigingen van Dow Che mical in Terneuzen, Botlek en Rotterdam. In 1975 werkten hier gemiddeld 2.483 werknemers. Toelevering Op basis van de f 820 miljoen handels betalingen door Dow Chemical verricht aan Nederlandse bedrijven komen wij tot een verhouding tussen de werkgelegen heid bij Dow Chemical en de werkge legenheid door toeleveringen van circa 1 2,2. Consumptieve bestedingen Dow personeel Vestiging van een bedrijf brengt migratie van personen naar de regio met zich mee (of vermindering van vertrek). Hierdoor en door een eventuele toeneming van het ge middelde inkomen nemen de consump tieve bestedingen in een regio toe. Natio naal gezien heeft vestiging van een bedrijf echter nauwelijks invloed op het aantal in woners. Het achterwege blijven van de vestiging van een bedrijf zal weliswaar het aantal werklozen vergroten (ook via even tueel weggevallen toeleveringen), maar de consumptieve bestedingen van deze werklozen blijven evenwel gedeeltelijk in tact. Verder moet rekening worden ge houden met een eventuele vermindering van de consumptieve bestedingen van de overige Nederlandse werknemers als ge volg van een eventueel noodzakelijke ver hoging van de sociale lasten (door de toe neming van de werkloosheidsuitkeringen). Wij hebben er van afgezien te trachten de nationale werkgelegenheidseffecten van bovengenoemde gevolgen van de aanwe zigheid van het bedrijf te ramen. Niet-Dowpersoneel op de Dow- terreinen Voor de Dowterreinen in Terneuzen, Bot lek en Rotterdam tezamen was het aantal manjaren 645. Deze zijn, op circa 10 man jaren na, reeds begrepen in het met de handelsbetalingen van Dow aan Neder land samenhangende werkgelegenheids effect van de toeleveringen. De verhou ding 2.483 (aantal werknemers Dow Che mical) 10 is verwaarloosbaar klein. Bij normale bedrijfsvoering noodzake lijk minimum-pakket van niet-uitbrei- dings- )in vesteringen Een deel van de investeringen is te be schouwen als een bij normale bedrijfs voering noodzakelijk minimum-pakket, gericht op veiligheid, ecologie, energie besparing, vervanging en dergelijke (geen uitbreidingsinvesteringen). Het werk gelegenheidseffect hiervan is geraamd op globaal 1 0,4. Dit wordt in de volgende paragraaf toegelicht. Samenvatting en bespreking Samenvattend was het effect van Dow Chemical in Terneuzen, Botlek en Rotter dam op de nationale werkgelegenheid als volgt: effect van toeleveringen 1:2,2 effect van consumptieve be stedingen Dowpersoneel p.m. effect van werk niet-Dow personeel op Dowterreinen (voor zover niet bij toeleve ringen) 1:0,0 effect bij normale bedrijfs voering noodzakelijk mini mum-pakketinvesteringen 1:0,4 Totaal indirect effect ca. 1:2,6 Het gaat hier om een globale raming. Het effect op de werkgelegenheid van de uit- breidings\r\vesXex\v\^er\ is hierin niet begre pen; evenmin het effect van consumptie ve bestedingen van het Dowpersoneel en het effect van de overheidsbestedingen verband houdende met de aanwezigheid van Dow en Dowpersoneel. Bij de in 1975 gemiddeld 2.483 werknemers bij Dow zou het indirecte effect dan zijn circa 6.500 manjaren. Het bovenberekende effect van de toele veringen (circa 1 :2,2) is hoger dan de aan de vaklïteratuur4) ontleende verhouding 1:1,44. Dit houdt waarschijnlijk mede verband met de hoge produktiewaarde per werknemer bij Dow f 460.000,— in 1973), vergeleken met de gemiddelde pro duktiewaarde per werknemer in de Neder landse chemische-, rubber- en kunststof- verwerkende industrie f 133.000,— in 1973), met een gemiddeld produktie- pakket dat afwijkt van dat bij Dow. De verhouding 1:1,44 is gebaseerd op be rekeningen met nationale cijfers. De pro- duktie bij Dow en dus ook de toelevering aan Dow is dus per arbeidsplaats hoger dan in de gemiddelde Nederlandse che mische-, rubber- en kunststofverwerken- de industrie. Het effect op de nationale werkgele genheid van de investeringen van Dow Chemical in Terneuzen In het voorgaande zijn de werkgelegen heidseffecten van de in 1975 door Dow Chemical in Terneuzen gerealiseerde in vesteringen grotendeels buiten beschou wing gelaten. Wel is bij de bespreking van het effect op de nationale werkgelegen heid, het bij normale bedrijfsvoering nood zakelijke minimum-pakket van niet-uitbrei- dingsinvesteringen ter sprake gekomen. Regionale toedeling hiervan was niet mogelijk. Het bedrijf raamt de werkgelegenheid op het terrein in verband met de constructie en engineering van de 156 miljoen in vestering in 1975 op 515 manjaar. Deze werkgelegenheid wordt gerekend tot de regionale werkgelegenheid. De arbeids krachten die deze arbeidsplaatsen bezet ten waren evenwel ook van buiten de regio afkomstig; 40% kwam uit het bui tenland. Het werkgelegenheidseffect van investe ringen beperkt zich niet tot de werkge legenheid op het terrein. De te monteren onderdelen van een installatie bijvoor beeld worden meestal elders gefabriceerd.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 11