DE „BOOKMAKERS" J. C. van Schagen Nevenstaand adres uit de laat-Victoriaan- se jaren maakt wel een paar herinneringen los. In die omgeving begon ik mijn car rière. Als jongste bediende op het ban kierskantoor J. A. Zip Van Teylingen aan den Dam te Middelburg. Toch wel merkwaardig, eerst bijna 70 jaar nadien in volle omvang te mogen vernemen, aan hoe bedenkelijke practijken men heeft meegewerkt. Overigens werd de zedelijke schade inderdaad slechts buitenshuis ge leden en gunden we destijds ,,die Engel sen" best wel wat de Transvaalse oor log was nog niet vergeten. Van moreel be derf was op ons degelijke kantoor niets te merken, veeleer leverden de bookmakers zo af en toe eens een sprankeitje variatie en avontuur in onze wel erg burgerlijk- saaie atmosfeer. We hadden enkele cliën ten uit die hoek, niet zo veel. Verreweg de voornaamste was het grote, financieel zeer solide bookmakerskantoor van Terry, die in de Koepoortstraat zat het grote huis heeft hij zelf laten bouwen meen ik. Later woonde Dokter Mazzola daar. Soms ook deden we zaken met de oude Davis, iemand van nog groter en ander kaliber, naar ik gaandeweg heb begrepen. Waarschijnlijk stond hij op een top van dit soort trappen en hield hij zich alleen maar met belangrijker en dan ook zeldzamer lotswisselingen bezig dan de football kennelijk Terry's terrein. Eerst woonde hij op den Dam, later op Vrederust in Seroos- kerke, opvolger van de oude Juffrouw van Vollenhoven, als ik me niet vergis. Dat was héél hóóg! Het was een door en door rechtschapen man, die ééns, na een lang en vertrouwelijk gesprek met mijn Vader, een uitlating deed, die ons zeer trof. Hij zeide: Och van Schagen, jij bent toch zeker óók een zoon van het oude Volk? En na deze kleine emotie wipt dan metéén een andere herinnering op: aan zijn tegen hanger, het van de hand in de tand leven de mini-bookmakertje Price we moch ten hem best, het was een arme donder, die permanent geen raad wist. Personeel had hij niet, zijn twee zielig opgedirkte dochters deden het veel te weinige dat er te doen was die arme, opgejaagde Price ik had echt medelijden met hem. Het was heus niet èlles goud, wat er blonk! Al floreerde het bedrijf over het al gemeen toch wel. Toen de Engelsen eens een keer last hadden van een zedelijke bui, was er een hele zwerm van deze lieden het kanaal over gevlucht ze zaten overal aan de zeekant, in België en hier, in Vlis- singen en Middelburg. Bijna wekelijks hadden we een crisisdag als de postal orders" arriveerden van de „Engels-kantoren" dan werd er doorgewerkt eenvoudig tot we klaar wa ren dat kon tegen achten 's avonds uit lopen. Dan gingen de dikke pakketten, geteld en gecontroleerd, met de post naar een Rotterdams adres. Jan Kol, die bijna Gemiddeld beliepen de inzetten niet meer dan 5 shillings, de pondjes waren vrij zeldzaam. De bookmakerskantoren te Middelburg, in verband met het wetsontwerp tot bestrijding der zedeloosheid. Middelburg, 6 April 1911. Burgemeester en Wethouders van Middelburg hebben de eer IJ. II. E. G. hierbij aan te bieden een afdruk van een adres, gezonden aan de Eerste Kamer der Statcn-Generaal in zake het wetsontwerp tot bestrijding der zedeloosheid, in verband met de bookmakerskantoren alhier, met beleefd verzoek daaraan wel Uwe aandacht te willen wijden bij de behandeling van bedoeld wetsontwerp. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. VAN DEN BRANDELER, voorzitter. G. J. SPRENGER, secretaris. Aan de leden van de Eerste Kamer der Staiem- 6ener aai.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 13