de „bookmakers" 50 altijd het hoogste bod deed. Minstens be liep het zo'n 5 600 pond, destijds was dat een behoorlijke som. Dat controleren was in feite eigenlijk wel mijn werk: postal orders tellen, ik kon het razend snel en herinner me een keer, dat de freuletjes van Teijlingen dit fenomeen kwamen bezichti gen. Ik was daar zeer fier op. Nog even retour naar die bedragen hoe anders was het geld toen. Toen een ban kierskantoor zeer tevreden kon zijn met een jaarlijkse winst van... f 20.000. Toen een procuratiehouder een jaarsalaris had van f 1450, een hoofdcommies ter Pro vinciale Griffie de f 2000 haalde en onder getekende een heel jaar otterde voor f 100, einddiploma HBS op zak en na een jaar ook nog gediplomeerd boekhouder! Na mijn eerste jaar werd ik in het privé- kantoor geroepen om de persoonlijke complimenten van den ouden Zip in ont vangst te nemen, benevens een salaris verhoging van f 50,— per jaar! Zo waren toen de waarderingen. De klerkensalaris sen op de Engels-kantoren zullen wel na venant geweest zijn. De eisen waren niet hoog, het was massawerk. Veel capaci teiten waren als regel niet vereist. Geen wonder dat het personeel van deze kan toren niet hoog aangeslagen werd, er zat een goede kans voor kneusjes en zwakke broeders grijs van de kale armoe kan dat oude Middelburg in mijn herinnering wezen en ik herinner me wel, dat ik de dagelijkse fietstocht naar mijn werk van Domburg naar Stad volbrengende 's ochtends tegen negenen in de Korte Noordstraat arriverende, wel vloeken kon op die grauwe, onfrisse atmosfeer, waar je in binnenkwam daar, op de slaapkamer luchtjes, waar het raam op een klosje stond. Natuurlijk was het niet overal zo. Maar er was wel véél van. Geen wonder dan ook, dat de begeleidende zwakkelijkheid gretig rondwaarde op de Engels-kantoren en nogal eens bezweek de bazen hadden hun aandacht allicht veeleer in Engelse koers gericht dan dat ze veel notitie na men van hun personeel. Het gevolg bleef niet uit en zo kreeg per slot toch die Middelburg, 21 Maart.1911 Aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. eeu niet onbelangrijk aantal iuge- r klerken, die te Middelburg zijn Door de 'l'wecdc Kamer der Slzten-Honcraul is thans aangenomen bestrijding der zedeloosheid. Dit ontwerp zul nu weldra in Uwe Hooge Vergadering een 011 slaging uitmaken cu eau Uwe beslissing zal liet afhangen of het tot Wet of niet. Het zal L' niet oubekeud zijn, dat door dii zetenen van onze Gemeente zullen worden getroffen. Wij bedoelen de bookmakers en bun talrijke gcvcatigd. Zij zullen gedwongen worden hun bedrijf te staken, wat tol gevolg zal hebben, dat de chef» de stad zullen verlaten cn dal het meerendccl hunner klerken te Middelbnrg zullen achterblijven, zonder middel van bestaan, overgeleverd aan armoede en ellende. Het zal toch voor hen niet zoo gemakkelijk zijn apocdig werk te krijgen, waar hei aanbod van werk krachten zoo onevenredig veel grooter zal zijn dan de vraag en de meesten hunner niet dadelijk voor ander kantoorwerk geschikt zijn. En nu rijst de vraag, of het booktnakersbodrijfzooals dat hier wordt uitgeoefend de Ncdcrlandsche zeden dermate kwetst, dat ecu dergelijke harde maatregel gerechtvaardigd ia. liet komt ons voor van met. Door de bookmakers worden toch uitsluitend zaken gedaan op Engeland. Spelen door Nederlanders, wat liet wotsouttverp teelt beoogt tegen te gaan, is volkomen uit gesloten. Eu nu sebijnt het ons toe, dat du Xederlaudsche wetgever toeb niet behoeft te waken tegen de speelzucht van andere natiën. Hebben derhalve ouzo staat en zijne ingezetenen van de bookmakers geen moreelc of stofTelijke schade, zij hebben daartegenover groot financieel voordeel van ben. Het is bezwaarlijk daarvoor alle cijfers op te geven, doch wij noemen er enkele om te verduidelijken welke financiéelc gevolgen het uitdrijven der bookmakers zal hebben. Behalve het verlies in de directe belastingen zal de staat door hun vertrek nil Mid delburg door minderen verkoop van postzegels ongeveer ƒ300,000 jaarlijks schade lijden. Voor de Gemeente Middelburg zal het verlies aan iukomstenbeUsting zeker ƒ84 10,000 per jaar bedragen, wat een inkomen vertegenwoordigt van 200,000 4 250,üÜÜ, van welke bedragen, ongeacht nog de belasting, bovendien bet grootste deel in deze gemeente wordt verteerd. Deze sommen zullen voor de Middclburgscbe winkeliers, woningverlinnrdcrs en derge- lijken geheel verloren gaan. Deze enkele cijfers mogen Uwe llooge Vergadering aautoonen welk oen niet te schatten nadeel voor don staat en vooral voor onze Gemeente de nieuwe Wet mot zich zal brengen. Nu zou meu tegen het bovenstaande kunnen aanvoeren, dat do staat zich bij bet waken voor de zedelijkheid niet mag laten weerhouden door financiè'ele motieven. Met dit argument zou men vrede kunnen kobbenwanneer dan ook op de voorgestelde wijze het book makers-bedrijf iuderdaad hier te lande verdween. Niets is echter minder waur. Men roeit liet bedrijf op die wijze niet uit. Immers reeds nu zijn er bookmakersdie iu Engeland wonen en die bier ter stede in het postkantoor een postboz hebbendie zij van uit Engeland eenige keeren per week komen ledigen. Dat te verhinderen zonder tot .-.-bending van het briefgeheim te komenlijkt ons niet wel doenlijk. Zoo zal het bedrijf Uier tn stand blijven en zal de staat niets anders bereikendan scliade voor zich zelf en een aantal gemeentenzonder dal de zedelijkheid daardoor wordt bevorderd. Ten slotte eeu enkel woord over dn personen der bookmakers. Builen onze omgeving is wel de mceuing geuit, dat het rumoerige eu losbandige lieden zijn, hoogst onaangenaam voor bnune medeburgers. Dit is echter in alle opzichten onjuist. Zij béhóorcn integendeel tot de rustigste burgers der stad eu verteren hier op fatsoenlijke wijze hun geld, terwijl zij op royale wijze bijdragen in de noodeu der armen eu tiaar waar de liefdadigheid hun steun inroept. Op grond van het bovenstoaude hebben wij gemeend, dat he'. op onzen weg lag, ons tot Uwe Hooge Vergadering te wenden mét het eerbiedige, doch dringende verzoek, het wetsontwerp ter beteugeling van de onzedelijkheid niet aan te nemen, vóórdat Z. E. de Minister van Justitie zal hebben locgezegd, dat hij op eeuigcrlei wijze maatregelen zal nemen, waardoor de bookmakers eu him bedrijf buiten de wet vallen De belangen vau den Slaat e.u vooral van onze Gemeente staan hier op het spel. Burgemeester cn Wethouders van Middelburg, (Get.) M. VAN DEN BRANDULER. etorzUier. G. J. SPRENGER, uertlarif.

Zeeuws Tijdschrift | 1979 | | pagina 14